Antverpy

Z BCD Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Hlavní strana >> Akce >> Akce 2010 >> Belgie

O městě

Antverpy (nizozemsky Antwerpen, francouzsky Anvers) jsou se svými přibližně 464 000 obyvateli druhým největším belgickým městem. Město má velký přístav, druhý největší v Evropě. Antverpy leží na pravém břehu řeky Šeldy. Město si během doby své existence vysloužilo dvě přezdívky. Rubensovo město se mu říká proto, že tu žil vlámský malíř Peter Paul Rubens. Pojmenování Jeruzalém západu si město vysloužilo díky židům, kteří zde mají od 16. století velkou komunitu.

Antverpy jsou známé především jako centrum diamantového průmyslu, jak z důvodu obchodu s nimi zde, tak pro dlouhou zdejší tradici jejich zpracování. Od devadesátých let jsou uznávána jako město módy a designu. Hlavně kvůli absolventům Královské akademie výtvarných umění se město stalo úspěšné v mezinárodním měřítku.

Antverpy jsou také vojenským městem. I když původní hradby byly zbořeny a nahradily je bulváry a parky, ve městě zůstalo několik menších tvrzí a pevností. [1]

V roce 1920 město Antverpy hostilo Olympijské hry.

Antverpy se za Druhé světové války staly cílem německých raket V-2, které město velmi poničily, ale zničit přístav se Němcům nepodařilo.

Památky

  • Dominantou města je gotická katedrála na nábřeží Šeldy zasvěcená Panně Marii, která byla dostavěná roku 1523. Její stavba trvala 269 let. Katedrála je opravdu velká, má délku 117 m, šířku 65 m a náleží k ní 7 lodí a 14 kaplí. Stavba má jen jednu dokončenou věž o výšce 123 m. Hlavní klenba je podepřena 125 nosnými sloupy.
  • Historické centrum města je okolo katedrály. Severozápadně od katedrály se nalézá bývalé hlavní tržiště Grote Markt se 67 m dlouhou renesanční radnicí a cechovní domy ze 16. a 17. století s bohatou sochařskou výzdobou. Jižně od katedrály narazíme na Groenplaats (Zelené náměstí), kterému dominuje socha Rubense v nadživotní velikosti.
  • Historii diamantů můžete objevit v Muzeu diamantů (Koningin Astridplein 19). Součástí prohlídky je i rozsáhlá výstava šperků. Od devadesátých let jsou Antverpy uznávány jako město módy a designu. Zejména díky absolventům Královské akademie výtvarných umění se proslavily i v mezinárodním měřítku. Vstup 6 EUR, otevřeno 10-17:30, ve středu zavřeno. [2]
  • Královské muzeum krásných umění - na první pohled nás zaujme jeho vzhled takřka královského paláce, se stoupajícím schodištěm a mohutnými sloupy. V jeho sálech se soustředila veškerá nádhera starého malířství a při vstupu nás zachvátí úcta téměř posvátná. Najdeme zde obrazy starých mistrů jako byl van Dyck, Jordanes, Rubens a dalších uznávaných a vyhledávaných mistrů holandského malířství.[3][4] Vstupné 6 EUR, 10-17hod.
  • Muzeum lodní dopravy
  • Antverpy mají jednu z nejstarších zoo na světě (Koningin Astrid Plein 26, otevřeno 10-17:30, vstup 19,50 EUR). Přímo uprostřed města si lze prohlédnout přes 4000 zvířat. [5]


Mapa

Soubor: Antverpy-mapa.gif

Osobní nástroje