Frankfurt am Main

Z BCD Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Hlavní strana >> Akce >> Akce 2010 >> Belgie

O městě

Frankfurt nad Mohanem se nachází v jižní části německé spolkové země Hesensko jehož je největším městem a zároveň pátým největším městem Německa. Leží na řece Mohanu (Main) a je multikulturním velkoměstem s nádechem Ameriky, jehož charakter je často srovnáván s New Yorkem, proto Frankfurt Němci rádi přezdívají na Big Ebble (New York Američani nazývají Big Apple). Frankfurt je také přezdíván Bankfurt, protože je finančním srdcem Evropy, v jehož centru sídlí bankovní instituty světového významu. Tato oblast Frankfurtu se nachází na jednom břehu řeky Mohanu a je podle něj označována Mainhattan. Frankfurt nad Mohanem je důležitým veletržním městem a pro Evropu významným dopravním uzlem. Návštěvníci zde najdou jedno z nejfrekventovanějších evropských letišť.[1]

Památky

Römer
Zvětšit
Römer
Kaiserdom
Zvětšit
Kaiserdom
Main Tower
Zvětšit
Main Tower
Goetheturm
Zvětšit
Goetheturm
 • Radnice "Römer" a okolí jsou středem historického centra města Frankfurt. Fasádu Frankfurtské radnice zdobí sochy císařů Friedricha Barbarossy, Ludvíka IV. Bavora, Karla IV. a Maximiliána II.. V budově radnice se nachází Kaisersaalem - císařský sál s 52 portréty císařů životní velikosti - od Karla Velikého, přes Karla IV., Rudolfa II. až do Františka II.).
 • V kostele Paulskirche zasedal v letech 1848/1849 německý parlament v rámci národního shromáždění, rodiště J.W. Goetheho ("Goethe-Haus").
 • Kaiserdom ("Katedrála svatého Bartoloměje, Frankfurt am Main") se nachází vedle Römerbergu a je perlou historického centra města. Pro vývoj Evropy měl velký historický význam, protože tento kostel byl místem volby německých králů a římských císařů Svaté Říše Římské. Tato funkce byla kostelu připsána na základě Zlaté Buly Karla IV. z roku 1356.
 • ZOO - zoologická zahrada se nachází v centru Frankfurtu a nabízí svým návštěvníkům až 5.000 zvířat 600 živočišných druhů. Frankfurtské ZOO je zvláštní svým architektonickým řešením, protože se dělí na podzemní a nadzemní prezentaci. Další zvláštností Frankfurtského ZOO je možnost pronájmu zasedacích místností či možnosti uspořádání slavností v prostorách za účasti vybrané zvěře. V areálu Frankfurtského ZOO se také nachází komediální divadlo Fritz-Rémond-Theater.
 • Palmengarten (Palmové zahrada) je zelenou oázou v centru Frankfurtu. Palmengarten svým návštěvníkům nabízí celoročně stálou exotickou výstavu až 3000 druhů rostlin, která je navíc obměňována různými společenskými akcemi - výstavy, koncerty, divadlo, apod.
 • Main Tower je nejvýše položená restaurace ve Frankfurtu. Na špici tohoto mrakodrapu je vyhlídková terasa.
 • Návštěva Kleinmarkthalle (Frankfurtské tržiště) se nachází mezi velechrámem a historickým policejným revírem "Konstablerwache" a nabízí návštěvníkům gurmánskou všehochuť.
 • Goetheturm (Goethova věž) – je největší a nejstarší vyhlídkovou věží ve Frankfurtu. Tuto věž najdeme v lese části obce Sachsenhausen.[2]
Stará opera
Zvětšit
Stará opera
Burza
Zvětšit
Burza
Goethův dům
Zvětšit
Goethův dům
Muzeum filmu
Zvětšit
Muzeum filmu
 • Stará opera - postavena r.1880 architektem Richardem Lucae. Během 2.světové války byla vážně poškozena a až do 70.let zůstávala ruinou. Na základě tlaku veřejnosti byla opravena a znovuotevřena v r.1981. Dnes slouží jako koncertní hala.
 • Frankfurtská opera - hlavní operní sál a jedna z nejdůležitějších oper v Evropě.
 • Vlakové nádraží - postaveno v letech 1883 - 1888, řadí se k jednomu z největších železničních nádraží Evropy.
 • Burza - původně postavena v 1879, obnovena po bombardování během 2. sv. války v roce 1957, nejvýznamnější burza cenných papírů v Německu.
 • Rodný dům a muzeum J. W. Goetha - rodný dům byl nově postaven v letech 1946 - 1951, slavný básník se v domě narodil 28. 8. 1749.
 • Muzeum filmu - stálá výstava týkající se doby před začátkem vysílání filmu a doby, kdy se film běžně vysílá (sourozenci Lumiérové).
Kostel sv.Kateřiny
Zvětšit
Kostel sv.Kateřiny
Hauptwache
Zvětšit
Hauptwache
Letiště
Zvětšit
Letiště
 • Výstaviště - nachází se v blízkosti hlavního vlakového nádraží, bylo postaveno v letech 1907 - 1909 a rekonstruováno v roce 1986, výstavní plocha je 400.000 m velká a rozkládá se v 10 výstavních halách, nejvýznamnější výstavou je knižní veletrh, výstava automobilů, hudební veletrh, symbolem výstaviště je 256 m vysoká věž.[3]
 • Kostel sv.Kateřiny - největší evangelický (luteránský) kostel ve Frankfurtu.
 • Hauptwache - barokní budova z r.1730, bývalá věznice.
 • Letiště - Letiště Frankfurt nad Mohanem bylo jedno z prvních letišť s plně automatických odbavováním zavazadel. Letiště má dvě rovnoběžné vzletové a přistávací dráhy a jednu dráhu použitelnou pouze pro vzlety. Všechny dráhy jsou dlouhé 4000 metrů. Dráhy sice nemohou být provozovány nezávisle na sobě, avšak mohou být používány současně. V objemu osobní dopravy je Letiště Frankfurt nad Mohanem (2008: 53 467 450 pasažérů) třetí v Evropě po londýnském letišti Heathrow (2008: 67 056 379 pasažérů) a pařížském Letišti Charlese de Gaulla (2008: 60 874 681 pasažérů). V celosvětovém měřítku je Letiště Frankfurt nad Mohanem deváté největší. V objemu nákladní dopravy bylo v roce 2008 Letiště Frankfurt nad Mohanem (2 111 031 tun) druhé největší v Evropě po pařížském Letišti Charlese de Gaulla (2 280 050 tun) a sedmé na světě. V počtu vzletů a přistání bylo v roce 2008 Letiště Frankfurt nad Mohanem (485 783 vzletů a přistání) druhé v Evropě po pařížském letišti Charles de Gaulle (559 816 vzletů a přistání) a dvanácté na světě. [4]Mapa

Soubor:Frankfurt-map.jpg

Osobní nástroje