Kodaň

Z BCD Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Hlavní strana >> Akce >> Akce 2009

Plán výletu:

 • 20.2.2009 17:30 Odjezd z Prahy-Florence
 • 21.2.2009 05:30 Příjezd do Kodaně-Ingerslevsgade
 • 22.2.2009 17:30 Odjezd z Kodaně
 • 23.2.2009 05:00 Příjezd do Prahy

Ubytování:

 • Clarion Collection Hotel Twentyseven
 • Longangstraede 27, Copenhagen, 1468, Denmark
 • Phone +45 70275627, Fax +4570279627, E-mail 3part@choice.dk

[fotky Kodaň]

O Kodani

Kodaň (dánsky København, anglicky Copenhagen, německy Kopenhagen, latinsky Hafnia) je hlavní a největší město Dánska. Kodaň leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Od roku 2000 je Kodaň Øresundským mostem spojena se švédským městem Malmö. Ve městě samém žije asi půl milionu obyvatel, v celé městské aglomeraci přibližně 1,2 milionu. Sídlí zde dánská královna. Pro každého turistu je téměř povinností navštívit symbol Kodaně: bronzovou sochu malé mořské víly,pohádkové postavy z příběhu Hanse Christiana Andersena. Stojí v malé mořské zátoce poblíž Churchillova parku. V blízkosti sochy je historická přístavní pevnost Kastellet ze 17. století, jenž stojí také za prohlídku. Uvnitř pevnosti jsou kasárna a na hradbách děla, mířící výhružně do moře. Slavnou minulost malého skandinávského království připomínají zámky Rosenborg, Christiansborg a Amalienborg. Posledně jmenovaný stojí u malého kruhového náměstí Amaliensborg Plads.Tento zámek hlídají dánští vojáci v historických uniformách. Za návštěvu stojí určitě i Kodaňský přístav, významná dopravní tepna mezi severskými státy.V centru Kodaně se nachází známý zábavní park Tivoli, vhodný cíl pro rodiny s dětmi.V provozu je zde velká horská dráha a další atrakce. Historickým i současným středem města je náměstí Radhus Platsen se starou kodaňskou radnicí. [1]

Historie

Kodaň vznikla kolem roku 1000 a byla založena králem Svenem I. Vidlím Vousem a jeho synem Knutem II. Velikým. Do poloviny 12. století to byla rybářská osada, ale po založení biskupství v roce 1167 začala nabývat významu jako centrum obchodu a řemesel. Městská práva Kodaň obdržela v roce 1254, sídlem království se stala v roce 1536. Název města pochází ze zkomoleného Købmandshavn, což znamená „kupecký přístav“.[2]

Památky

Amalienborg slot

 • Tento zámek je hlavním sídlem Královské rodiny v Kodani a také její zimní rezidencí. Pravděpodobně je také největším komplexem budov v Dánsku, které byly postaveny v rokokovém slohu. [3]
 • Čtyři paláce byly původně postaveny jako městské rezidence dánské šlechty na počátku 50. let 18. století. V roce 1794, po požáru královského sídla Christiansborg slot, přešly domy do vlastnictví královské rodiny. Původním majitelům byl odpuštěny daně po dobu 40 let.
 • Muzeum v královském paláci je otevřeno od roku 1994 a navazuje na interiéry v Rosenborg Slot. V přízemí se nacházejí pokoje a apartmány s originálním nábytkem, který sloužil Dynastii rodu Glucksburg od roku 1863. Všechny interiéry byly sestěhovány z paláců a s velkým citem naaranžovány. Při prohlídce soukromých pokojů králů a královen naleznete více jak 150 let starou historii. Součástí interiérů je také galerie s oděvy, které oblékali králové a královny, i s doplňky.
 • Toto královské sídlo střeží Královská garda. Vojáci v červených uniformách a vysokých tmavých medvědicích na hlavě. Každé poledne dochází ke slavnostnímu střídání stráží s muzikou. Garda vychází z kasáren, které jsou nedaleko Rosenborg slot a pochoduje přes celou Kodaň ke královskému sídlu. Je-li královna doma, výměna stráží se neobejde bez praporů a královské standardy.
 • Uprostřed náměstí stojí bronzová jezdecká socha krále Frederika V.
 • Vstupné: Dospělí 50 Dkk


Rosenborg slot

 • Král chtěl tedy postavit vhodnou rezidenci i ve městě. V roce 1605 započala výstavba tohoto sídla za hradbami města, které v roce 1624 s městem splynulo. Christian pověřil vynikajícího architekta z Holandska, který zde vytvořil skvostné dílo tzv. holandské renesance.Zámek je postaven z cihel, ale fasáda je dekorována světlým pískovcem.Bezpečnost zámku byla zajištěna vodním příkopem s padacím mostem a zkrášlen překrásnou francouzskou zahradou, která zámek obklopuje.
 • Rosenborg slot však nevydržel dlouho jako stálá rezidence králů. Už v roce 1722, tedy necelých 100 let od postavení tohoto sídla, královská rodina přesídlila do zámku Fredensborg nedaleko nádherného jezera známého jako Estům So v severní části ostrova Sjaeland. Toto sídlo je do dnešních dnů hlavním sídlem královské rodiny.
 • Zámek se stal více méně pouhým skladištěm nábytku a přebytečných věcí královské rodiny. Dveře zámku se opět otevřely v roce 1838, tentokrát ale široké veřejnosti. Od té doby projde jeho dveřmi na tisíce návštěvníků každý rok. Uvnitř můžete obdivovat mramorový apartmán, zrcadlovou síň, rytířský sál a bronzovou komnatu.[4]
 • Zámecká zahrada - Tento park je známý pod názvem Kongens have, tedy v českém překladu královská zahrada. Byla postavena společně s Rosenborg slot v 17. století. Postupem času byla přeměněna na anglický park a od roku 1820 je otevřena veřejnosti.
 • Kasárna - Se zámkem Rosenborg sousedí kasárna královské gardy. Každý den v půl 12 odtud vychází skupina vojáků, kteří míří k Amalienborg pallace, kde přesně ve 12 probíhá slavnostní střídání stáží se vší parádou. Pokud je královna doma, dochází ke střídání stráží s královskou standardou.
 • Vstupné:Dospělí 65 Dkk


Christianborg slot

 • Zakladatel města, roskildský biskup Absolón, v roce 1167 položil základní kámen prvního hradu, jehož základy si mohou návštěvníci prohlédnout ve sklepení dnešního zámku. Zámek dnes slouží vládě a parlamentu.
 • Uvnitř se také nacházejí reprezentační prostory královské rodiny, kde královna a korunní princ přijímají hlavy států a velvyslance při oficiálních návštěvách. V Banqueting hall můžete obdivovat 11 nových tapisérií, které znázorňují tisíciletou historii Dánska. Toto velkolepé dílo vytvořil umělec Bjørn Norgard a poprvé bylo presentováno a darováno při 50. narozeninách královny Margaret. Celá kolekce byla však dokončena až v roce 2000. Pokud nejsou místnosti využívány diplomacií Dánska, jsou otevřeny veřejnosti ve všední dny. Prohlídky se pořádají v dánštině a v angličtině.[5]
 • Vstupné: Dospělí Starý hrad 40 Dkk, Královské prostory 60 Dkk, Copenhagen Card 0 Dkk


Burzovní palác Borsen

 • Pravděpodobně nejkrásnější stavba Kodaně, ale určitě nejkrásnější stavba na ostrově Slotsholmen. Původní skladiště bylo přestavěno v 17. století ve stylu holandské renesance.
 • Pro krále Christiana IV., velikého milovníka okázalé pompéznosti a nádhery, zašpičatění dvoupatrové budovy nebylo dostatečně grandiózní a po roce 1625 nechal postavit 18 arkýřů a 54 metrů vysokou věž, která vznikla spirálovitým zapletením ocasů čtyř draků. Tři zlaté korunky na vrcholu symbolizují Dánsko, Norsko a Švédsko. Vnější výzdoba a ornamenty pocházejí z doby, kdy byla budova přestavována.
 • V polovině 19. století se bankovní a pojišťovací společnosti nastěhovaly do této nádherné budovy a ta je od té doby známa jako kodaňská burza.[6]


Nyhavn

 • Tento starý přístav je pro Dány něco jako pro nás Staroměstské náměstí. Budovy okolo vody nejsou originály, ale kopie postavené podle dochovaných plánů, obrazů či fotek. Na velmi malém prostoru je zde naměstnáno snad nejvíce restaurací a kaváren v Kodani.
 • Asi uprostřed starého přístavu naleznete cukrárnu, lépe řečeno zmrzlinářství, kde mají nejlepší zmrzlinu a vafle v celé Kodani. Také tam bývá docela plno. Můžete si dát zmrzlinu kopečkovou se šlehačkou nebo marshmellow (žužu) na vrchu. Kdo raději zmrzlinu točenou, musí jen přestoupit do jiné fronty.
 • Na samém začátku a uprostřed kanálu naleznete přístaviště společností, které poskytují sightseeing tours kodaňským přístavem.
 • Na konci přístavu stojí budova nového divadla. Má být určitým protikladem Opeře na druhém břehu.[7]


Malá mořská víla

 • Tato krásná a křehká socha Malé mořské víly (Lille Havfrue) byla vytvořena sochařem Edvardem Eriksenem. Sochařovi stála modelem jeho žena a socha zobrazuje smutnou Malou mořskou vílu, postavu z pohádky světoznámého spisovatele Hanse Christiana Andersena.
 • Socha symbolizuje velikou lásku, kterou jen tak něco nezlomí, a také velikou oběť, kterou je milující člověk schopen podstoupit.
 • Carl Jacobsen, majitel pivovaru Carlsberg, nechal tuto sochu roku 1913 s velkou slávou umístit v malém záhybu Kodaňského přístavu.
 • Do roku 1964 byla tato socha jen jednou z mnoha v tomto krásném městě. O její slávu se postaral incident, který dodnes není řádně vyšetřen a je stále velikou záhadou. Jednoho studeného dubnového rána nalezli šokovaní turisté sochu bez hlavy. Nos i vlasy byly odříznuty. K činu se postupem času přihlásilo na 200 různých pachatelů, kteří ale nedokázali zcela jasně a věrohodně vysvětlit všechny podrobnosti svého skutku. Od té doby byla socha terčem útoku již několikrát. Byla obarvena, zbavena ruky a dokonce znovu přišla o hlavu. Tentokráte se však hlava našla pohozena nedaleko lokální televizní stanice.Od té doby je postava Malé mořské víly v Kodaňském přístavu snad nejfotografovanější sochou na světě. A Dánové jsou na to patřičně hrdí. Soupeřit s ní může snad jenom Socha Svobody v New Yorku. Jak se říká, kdo byl v Kodani a nevyfotil se s touto půvabnou sochou, tak jako by tu ani nebyl.[8]


Vojenská pevnost Citadela

 • Hned naproti Malé mořské víle leží stará vojenská pevnost, Citadela. Byla postavena v polovině 17. století a jejím účelem byla obrana Kodaňského přístavu. V té době totiž Dánové ztratili své provincie ve Švédsku a obávali se útoku. V roce 1664 první vojáci nastoupili službu ve zdejších kasárnách, které byly později nazývány jednoduše Kastellet.
 • Dnes patří Citadela stále vojákům. Jsou zde zřízeny byty a kanceláře vojenských hodnostářů, takže zde můžete potkat rázně pochodující strážné na vartě. Denně je území Citadely otevřeno i široké veřejnosti. Obranné valy jsou využívány jako park. [9]


Zábavní park Tivoli

 • Tivoli je pravděpodobně nejpopulárnější zastávkou při prohlídce Kodaně. Najdete jej na seznamu každého návštěvníka a rozhodně se není čemu divit. Patří také k deseti nejnavštěvovanějším atrakcím města.
 • Tento nejstarší zábavní park v Evropě byl založen roku 1843 jako romantický park s lucernami schovanými ve stromech, které vytvářejí unikátní atmosféru místa.
 • Tivoli nabízí všechno, po čem návštěvník touží a očekává od pohádkové zahrady. 32 restaurací, 26 atrakcí a 400 000 květin. Po setmění to vše osvětluje 115 000 lamp a lampiček. Uvnitř můžete navštívit na 150 koncertů, artistických představení, a koncerty mezinárodních hvězd.
 • Jeho brány se otvírají v polovině dubna a zavírají koncem října.
 • Park se nachází přímo před Hlavním vlakovým nádražím, několik málo minut od Kodaňské radnice. Hlavní vchod naleznete na spojnici těchto dvou objektů, ale dovnitř se dostanete čtyřmi vchody, které také slouží jako východy. Zde si můžete koupit vstupní lístek nebo sezónní vstupní lístek. Lístky na atrakce zakoupíte uvnitř ve speciálních automatech. [10]


Christiania

 • roce 1971 opustila dánská armáda kasárna a objekty měly být srovnány se zemí. Než se však tento projekt podařilo uskutečnit, na rozloze zhruba 41 hektarů se usadila skupina squatterů, skupina lidí s alternativním způsobem života, odpadlíci a hipies.
 • Tito lidé zde vyhlásili nezávislý stát založený na principech komuny a realizovali své idealistické představy o společenském životě. Stali se zcela nezávislí na státě dánském. Podařilo se jim také zabránit demolici kasárenských objektů. Na území Christianie postupně vyrostly dřevěné domky a políčka, kde jejich obyvatelé hospodařili.
 • Po 16 let bylo toto území ohroženo demolicí a policie se snažila zdejší oblast vyčistit, ale vždy neúspěšně. V roce 1987 se dánská vláda rozhodla uskutečnit zcela výjimečný sociální experiment a komunitě dovolila samosprávu výměnou za dohodu. Musí se zde respektovat základní zákony Dánska, městu se podařilo prosadit alespoň daň z nemovitosti, kterou majitelé nemovitostí v Christianii považují za dobrovolný dar městu. Jiné daně se v Christianii platit nemusí. Jeden z představitelů státu sedí dokonce v zastupitelstvu města a hájí názory komuny. Po roce 1987 se život v osadě změnil. Osada začala podnikat. Nejznámější výrobky Christianie jsou pravděpodobně kola. Opravila zpustlé domy a začala pořádat workshopy a ekologické programy. Kolonie stále přitahovala více a více lidí a tím také ztratila mnohé ze své původní atmosféry. Místo necelých 200 obyvatel dnes žije na tomto území něco přes 1000 jedinců, kteří ve většině případů ráno odjíždějí do města za prací a zase navečer se sem vracejí.
 • Pozor!!! V Christianii je zakázáno fotografovat.[11]


Národní muzeum

 • Dánské Národní Muzeum je jejich největším muzeem kultury a historie. Sbírky se nacházejí v komplexu budov z 18. století, které se nacházejí co byste kamenem dohodil od Radnice, tedy centra Kodaně. Muzeum se zabývá historií celého Dánska od dob dávno minulých po současnost.[12]
 • Pro návštěvníky jsou připraveny okruhy, jejichž délka je zhruba jedna hodina. Nejstarší sbírkou jsou 10 000 let staré archeologické nálezy Dánská prehistorie. Navazující exhibice je Středověk a renesance. Mezi stálé exponáty patří sbírky egyptských a klasických starožitností Příběh Dánska od roku 1660 – 2000. Najdete zde také úsek starých mincí a medailí a etnografické oddělení. Ostatní výstavy nejsou stálými expozicemi.
 • Vstup zdarma jen ve středu


Rundetaarn

 • V letech 1588 – 1648 nechal král Christiane IV. vystavět v samém srdci města, v latinské čtvrti, komplex budov, který měl sloužit školním účelům.Komplex zahrnoval Astronomickou observatoř, Studentský kostel a universitní knihovnu. Věž byla první budovou a jakožto astronomická observatoř byla dokončena v roce 1642. Observatoř je stále funkční a je nejstarší v Evropě.
 • Věž je zajímavá tím, že k jejímu vrcholu nevedou schody, nýbrž 209 metrů dlouhá, široká chodba, kterou mohlo projet i několik koní. Vysvětlení pro tak rázný architektonický čin je nasnadě: Králi se prostě nechtělo do schodů. Poslední metry však přece jen musíte překonat po schodech, ale pak se vám otevře nádherný 360° výhled na celou Kodaň a její okolí z výšky 36 metrů. Při dobré viditelnosti můžete dohlédnout až do Malmö, Švédského města, které je s Kodaní spojeno tunelem a mostem.[13]
 • Vstupné: Dospělí 25 Dkk, otevřeno 10-17 hod


Muzeum pohádek Hanse Christiana Andersena

 • Toto muzeum naleznete hned vedle kodaňské radnice. Uvnitř se nachá zí expozice, která připomíná nejslavnější pohádky tohoto spisovatele jako Císařovy nové šaty, Malá mořská víla, Sněhová královna a jiné. Vše je prezentováno na barevných tabulích se zvukem a světelnými efekty.
 • Můžete navštívit Hanse Christiana Andersena v jeho pracovně, kde vypráví svůj životní příběh. Představte si sami sebe v době tohoto spisovatele v 18. století a vyluštěte záhadu této doby. Muzeum je připraveno pro celou rodinu, nejen pro děti.[14]
 • Vstupné: Dospělí 66 Dkk


Nyboder

 • Nedaleko Amalienborg slot naleznete oblast Nyboder. Jedná se o malinké jednopatrové domky natřené žlutou barvou.
 • Domečky byly postaveny ve 30. letech 18. století pro námořníky a jejich rodiny, kteří sloužili králi. Domky byly stavěny jako jednopatrové, ale jejich obyvatelé si domky postupem času trochu upravili a pod střechou často vzniklo i patro třetí. V současné době tyto řadové domky stále obývají námořníci (potomci těch původních)a bydlení v této části Kodaně se stalo velice prestižním.[15]


Náměstí Kongens Nytorv

 • Toto náměstí je největším náměstím v Kodani. Má kruhový půdorys a ústí do něj 11 ulic. Náznak náměstí vznikl na tomto místě v době Christiana IV., když rozšiřoval město směrem na severozápad. Myšlenku kruhového náměstí, které by obklopovaly majestátní budovy realizoval až jeho vnuk, Christian V. Tento absolutistický panovník zde naplnil svou touhu dodat Kodani eleganci a majestát.
 • Na tomto náměstí stojí budova Národního divadla v novorenesančním slohu z roku 1874. Dva z nejslavnějších dánských spisovatelů Adam Oehlenslaeger a Ludvik Holberg sedí na židlích vedle hlavního vstupu do budovy a vítají příchozí.
 • Další zajímavou budovou na náměstí je obchodní dům Magazín du Nord z roku 1894 a napravo hotel d'Angleterre. Jedná se o nejznámější a nejluxusnější dánský hotel.
 • Náměstí bylo rekonstruováno a byla mu navrácena zašlá sláva. Částečně byla odkloněna doprava, která dnes trápí centrum každého světového velkoměsta. Byly zasazeny nové stromy, upraveny chodníky a připraveny nové záhony květin. Uprostřed této krásy stojí kopie jezdecké sochy krále Christiana V. z roku 1946. Původní socha ze 17. století byla nenávratně zničena.
 • V zimních měsících, když v Kodani mrzne, se náměstí promění v zimní stadion. Na dřevotřískových deskách se pomocí stříkání vytvoří led, na němž se můžete od rána do večera prohánět okolo náměstí. Pokud brusle nevlastníte, můžete si je tam vypůjčit za částku asi 60,– Dk na hodinu. [16]


Radnice a Radniční náměstí Kodaně

 • Radniční náměstí je jak centrem institucí, tak i středobodem mnoha událostí, které pohnuly dějinami země. Důležitá shromáždění a demonstrace začínají zpravidla právě zde.
 • V noci je náměstí osvětleno neonovými světly, můžete si zde přečíst zprávy místního deníku Politiken. Toto náměstí je asi hezčí v noci než ve dne, kdy po přilehlém bulváru H. Ch. Andersena projíždí tisíce automobilů. Přestože doprava byla odvedena ze středu náměstí, autobusy zůstaly alespoň na jeho jihozápadní straně. Toto místo si dobře zapamatujte, protože je to jedna z nejdůležitějších autobusových zastávek ve městě a v noci z této zastávky vyjíždějí noční autobusy.
 • Radnice dominuje jihovýchodní straně náměstí. Byla postavena v letech 1892 až 1905 jako mix architektonických stylů, a to klasického stylu a severské italské renesance. Uprostřed čelní fasády stojí pozlacená socha zakladatele města Kodaně, roskildského biskupa Absalona v nadživotní velikosti. Vnitřní prostor je také vyzdoben trochu extravagantně. Návštěvníkům je ale umožněno vidět jen tu část, kterou zahrnují průvodcovské trasy. Trasu můžete absolvovat v dánštině nebo angličtině. Ve foyer stojí unikátní hodinový stroj, jinak řečeno orloj. Jeho tvůrcem je Jens Olsens. Mechanismus byl dán do provozu v roce 1955. Tento světový unikát s 12 funkčními ukazateli a 19 000 součástkami, jež se musí každý týden natahovat, ukazuje nejen přesný místní čas, ale i sluneční čas, Gregoriánský kalendář a Juliánskou dobu, datum, čas východu a západu slunce a noční oblohu s geocentrickou a heliocentrickou oběžnou drahou.
 • Také je možno vystoupat na ochoz radniční věže ve výšce 106 metrů. Z této věže je nádherný výhled na město a také na zábavný park Tivoli, který se nachází hned v sousedství radnice. Pokud je dobrá viditelnost, můžete přehlédnout úžinu Oresund a zahlédnout Švédské břehy. (Dospělí - 10 Dkk, Copenhagen Card(CC) 0 Dkk)
 • Vpravo od radnice, směrem k hlavní silnici, snadno naleznete sochu nejznámějšího dánského pohádkáře, H. Ch. Andersena. Socha je bronzová a je často v obložení turistů, kteří se zde chtějí vyfotit. [17]


Stroget

 • Všude se dočtete, že Stroget je nejdelší pěší zónou v Evropě. Tvoří ji tři ulice a naleznete zde všechno, co jako správný turista naleznout chcete. Začíná před Kodaňskou radnicí a končí na největším náměstí v Kodani, Kogens Nytorv.
 • Stroget je převážně dlouhou nákupní galerií, kde naleznete suvenýry, všechny druhy rychlého občerstvení a taky pár památek. Snad jenom zde můžete nalézt luxusní krámek s nápisem Christian Dior pohromadě s obrovskou výkladní skříní značek levných New Yorker či Zara. Prostě zde najdete všechno, počínaje vietnamskou tržnicí a konče světoznámými značkami na jejichž luxusní modely se většina z nás může dívat jenom přes sklo.
 • V odpoledních hodinách letních měsíců nebo o víkendech je na ulicích živo. Pouliční muzikanti se snaží vydělat na místních i na turistech, živé sochy se ani nepohnou, nebo se naopak hýbají až moc, mladí tanečníci ukazují své dovednosti a prosí kolemjdoucí o příspěvek na pivo.
 • Moc se nedoporučuje procházka touto nákupní zónou v sobotu dopoledne. Je zde velice rušno, a pokud si budete chtít něco ve zdejších buticích vyzkoušet či dokonce koupit, tak většinu času nejspíše prostojíte ve frontě na kabinku. [18]


Vor Frelsers Kirke

 • Tento kostel by nebyl ani tak významný a zajímavý, nebýt jeho kostelní věže. Tato věž je skutečně pozoruhodná.
 • Po vnitřním schodišti se dostanete na horní ochoz, ze kterého můžete ještě stoupat výše po venkovním točitém schodišti. Toto stoupání je pro otrlé povahy, protože zábradlí i v této výšce je pouze něco přes metr vysoké. Z věže je ale skutečně impozantní výhled na město. Docela jiný než z Radniční věže, Rundetaarn nebo jiných věží v centru města. Na kodaňský přístav se totiž koukáte z druhé strany, Svobodný stát Christiania je pod vámi jako na dlani a jste daleko blíže Švédským břehům.[19]


Frederiks Kirke

 • Pokud stojíte před královskými paláci, za zády máte sochu krále Frederika V. a celý kodaňský přístav se slavnou operou, koukáte se na jeden z nejdůležitějších kostelů ve městě.
 • Stavba kostela byla započata v roce 1749 z vůle krále Frederika V. Ten nechal přivést z Norska obrovské množství mramoru na tuto stavbu. Jeho přáním bylo postavit rokokový kostel ve stylu sv.Petra v Římě. Jenže královský dodavatel materiálu spotřeboval všechny peníze vyčleněné na stavbu a tím stavbu dosti zpomalil. V roce 1770, čtyři roky po králově smrti byla výstavba kostela zastavena. Částečně hotová stavba stála více jak 100 let bez jakéhokoliv využití nebo dostavby. Až v roce 1874 průmyslník Tietgen zainvestoval dokončení projektu. Zanechal hlavní mramorovou konstrukci kostela, ale většinu peněz investoval do extravagantních rysů a znaků. Nad vstupním portálem 16 zinkových soch představuje důležité osobnosti v dánské církevní historii. Interiér kostela je také velice nápaditý. Nástěnné malby znázorňují 12 apoštolů.[20]


Královská knihovna v Kodani | Black Diamond

 • Budova národní a univerzitní knihovny stojí na krásném místě v centru Kodaně na malém ostrově Slotsholmen u vody. Zahrada knihovny je přímo oáza klidu a bezpečí. Zde můžete chvíli odpočívat na lavičkách obklopujících fontánu ve společnosti slavného dánského filozofa Sorena Kierkegaarda.
 • Ze zahrady s fontánou vede hlavní vstup do židovského muzea, jehož interiér byl navržen slavným architektem Danielem Libeskindem, který také navrhoval židovské muzeum v Berlíně.
 • Universitní knihovna existuje od doby vlády krále Frederika III. Knihovna obsahuje na 2 a půl milionu svazků a 55 000 rukopisů, zahrnujících originály filozofa Kierdegaarda, Hanse Christiana Andersena a Karen Blixen. Stará knihovna byla dokončena spolu se zahradou roku 1906.
 • Návštěvníky určitě daleko více zaujme přístavba ke staré univerzitní knihovně, moderní národní knihovna přezdívaná Black Diamond z roku 1999. Na rozdíl od staré knihovny, kde jako použitý materiál převažují cihly, u nové budovy je to ocel, sklo a černá žula.[21]

Muzeum Ny Carlsberg Glyptoték

 • Tato klasicistní budova je prvotřídním světovým muzeem umění. Patří mezi tři nejnavštěvovanější památky Kodaně a sousedí se zábavním parkem Tivoli. Nachází se tedy v samém srdci města.
 • Zakladatelem muzea byl Carl Jacobsen se svou ženou Otilií. Syn zakladatele pivovaru Carlsberg Carl a Ottilia byli velkými milovníky francouzského umění a umění starověkého Řecka. Uvnitř naleznete sbírky z doby Etrusků, Egypta, starověkého Řecka a Říma. V útrobách muzea se nacházejí i díla světoznámých francouzských mistrů jako je Cézanne, Gauguin, Monet, Manet a Rodin. Významná je i sbírka dánského umění a sochařství z 19. a 20. století.
 • Každý návštěvník zavítá do zimní zahrady, která tvoří srdce zdejšího muzea. Zahrada je zaklenuta skleněnou kopulí a její jedinečnou atmosféru vytvářejí palmy sahající snad až do nebes. Můžete zde posedět na lavičce před fontánou nebo ve zdejší kavárně. Čerstvá káva totiž provoní celou zimní zahradu.
 • Vstupné: Dospělí - 50 Dkk, Copenhagen Card (CC) - 0 Dkk
Osobní nástroje