Kréta

Z BCD Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Akce >> Akce 2019 >> Kréta


Obsah

Ubytování

 • 7.-14.9.2019 Ansi Studios & Apartments, Mavri Plaka, Almirída, 73008, Řecko
 • 14.-21.9.2019 Silver Sun Studios & Apartments, Minoos Street, Malia, 70007, Řecko
 • 21.-22.9.2016 Danaos Hotel, Akti Papanikoli 23, Chania Town, 73131, Řecko mapa


Západní Kréta 7. - 14. 9. 2019

Sobota 7.9.2019

 • 4:55 odlet Praha
 • 8:40 přílet Chania
 • 9:00 vyzvednutí auta - AutoRentals Crete, Dimitris Kopidakis
 • 10:00 - 10:15 cesta (3 km)
 • 10:15 - 11:15 Klášter Agia Triada - nachází se v regionální jednotce Chania na ostrově Kréta v Řecku. Je to klášter řecké pravoslavné církve, je zde také muzeum, které obsahuje vzácné spisy a ikony sv. Jana Teologa vytvořené v 16. století. Byl postaven v 17. století na místě bývalého chrámu. Klášter byl r. 1821 vypálen Turky, později znovu postaven. Komplex posloužil jako kulisa pro slavný film Řek Zorba. Dodnes je obýván mnichy, kteří zde produkují a prodávají víno a olivový olej. Vstupné 2,5 EUR. Otevřeno 8h-14h a 16h-soumrak.
 • 11:15 - 12:15 Klášter Gouverneto - Pravoslavný klášter pochází z období kolem let 1537 – 1548. Svou stavbou odpovídá spíše benátské pevnosti, ale nese též prvky baroka. Těsně před tureckou invazí zde žilo 60 mnichů, což byl v tehdejší době nadprůměrný počet. Dvůr má čtvercovitý tvar a zdi jsou zdobeny římsami. Během 2. světové války byl klášter obsazen Němci, kteří zde zřídili velitelství. V klášteře panují přísná pravidla včetně zákazu kouření, zákazu fotografování uvnitř kláštera. V pátek a středu je klášter oficiálně zavřený. Otevřeno 7:30 -13h.
 • 12:15 - 13:15 Klášter Katholiko - Soutěska Avlaki, též známá jako Katholiko, ležící nedaleko klášteru Moni Gouvernato, a patří k nejznámějším, a z hlediska historie, i nejdůležitějším soutěskám poloostrova Akrotiri. Pro svoji historickou hodnotu patří mezi poklady Kréty. Byť není přístupná v celé své délce, nachází se zde ruiny pravděpodobně nejstaršího klášteru na Krétě – Moni Katholiko. Kromě několika budov klášterního komplexu zde můžete navštívit i jeskyni Svatého Jana Poustevníka, jež je volně přístupná a s délkou několik set metrů se může stát zajímavým zážitkem. Při cestě vás ještě čekají jeskyně Arkoudispilio a jedna bezejmenná. Cesta patří mezi značené trasy – modré body. Od Moni Gouvernato až k Moni Katholiko je cesta zpevněná ve stylu „tatranského chodníku“ a není kde sejít, k pláži procházíte rovněž značený úsek s červenou značkou a kamennými mužíky. Popis trasy zde Mapa
 • 13:15 - 14:00 cesta k autu
 • 14:00 - 14:30 cesta (14 km)
 • 14:30 - 16:30 Seitan Limania beach
 • 16:30 - 17:30 cesta (41 km)
 • 17:30 ubytování Ansi Studios & Apartments, Mavri Plaka, Almirída, 73008, Řecko
 • večeře - Constania, Psaros, Makis, Thalami, AlmyVita

mapa

Neděle 8.9.2019

 • Chania - mapa (google) [1] / mapa obrázek [2] - Za nejkrásnější část Kréty bývá často označováno město Chania a jeho široké okolí včetně nádherných pláží, jimž vévodí Balos, Elafonisi, Falasarna a Kedrodasos. Formálně se jedná o celý region pokrývající nejzápadnější část oblíbeného ostrova. Mezinárodní letiště (CHQ) je vzdáleno pouhých 14 km, tedy cca 20 minut jízdy, od centra Chanie, jež byla do roku 1972 hlavním městem Kréty. [3] [4]
Benátský přístav - Benátský přístav s majákem je patrně největší a nejznámější dominantou města Chania. Pro svoji krásu dnes přitahuje mnoho turistů, ale také místních obyvatel.Byl postaven Benátčany v letech 1320 až 1356, aby usnadnil obchod a kontrolu v krétském moři, ale také jako strategické místo pro boj s pirátstvím. V 16. století, z důvodu hrozby tureckých výpadů, byly vystaveny nová opevnění, např. pevnost Firka. Během turecké okupace byl přístav částečně zničen a posléze opuštěn. Teprve v letech egyptské okupace (1831-1841), byly započaty opravné práce a byl rekonstruován maják, který je dnes nazýván egyptským majákem. V blízkosti přístavu, ale také přímo v něm, najdete řadu muzeí věnující se krétské historii – např. námořní či vojenské. [5]
Egyptský maják - Maják v benátském přístavu představuje absolutní klenot celého města. Postaven Benátčany na konci 16. století. Její základy leží na skalách v bezprostřední blízkosti pevniny. Jeho výška je 21 metrů a jeho světlo lze spatřit až ve vzdálenosti sedmi mil. S pevností Firka byl propojen mohutným řetězem, který byl v případě nebezpečí natažen a zabránil tak lodím vplout do přístavu. Je to jeden z nejstarších majáků na světě, který se dochoval dodnes.
Klášter a mešita Agios Nikolaos / Hiougkar Tzamisu - Náměstí Splantzia dominuje dominikánský klášter Agios Nicholaos, který byl přeměněn na mešitu na počest sultána Ibrahima (Chiougkiar Hassan) během turecké okupace. Je to jediný chrám v Řecku, který má zvonici a minaret v rámci jedné stavby. Během turecké okupace byl tento „klášter“, Turky nazýván Chiougkar Hassan, hlavní mešitou města. Turci do něj umístili posvátný meč a ten tu zůstal až do konce roku 1912. Turci jej odnesli při opuštění Kréty. V roce 1928 mešita přešla do rukou církve a byl znovu přeměněn na křesťanský kostel a věnován svatému Mikuláši.
Yali Tzamisi - Yali Tzamisi (v překladu „Mešita moří“) nebo také Tzami Koioutsouk Hassan (na počest prvního velitele města Chania, Turka Küçük Hasana) dominuje starému přístavu a je jednou z nejznámějších památek města. Jedná se o první mešitu postavenou na Krétě. Yali Tzamisi nemá oproti dalším stavbám ve městě minaret, ten byl zbořen zřejmě v roce 1920 (spíše ale v roce 1939). Během rekonstrukce podlahy archeologové zjistili, že na daném místě býval malý benátský kostel. Mešita je klenotem islámského umění renesance. Byla dílem arménského architekta. Ve dvoře mešity původně stály palmy a byly umístěny hrobky „pašů“.
 • oběd - Fish taverna Apostolis
 • koupání - Falassarna Beach

Pondělí 9.9.2019

 • cesta 5:10 - 5:55 cesta
 • 6:10 Alpha Bank, Chalidon 106, Chania - odjezd autobusem
 • zastávka na snídani na Omalos plateau
 • 8:30 - 17:00 trek + koupání
 • Samaria Gorge [6][7]
Samaria je nejznámější a patrně i nejkrásnější krétská soutěska. Samaria je také označovaná jako jedna z nejhlubších soutěsek, neboť zdejší skály dosahují běžně výšky 300 m až k dechberoucím 600 m. Oblíbeným místem turistů je tzv. Železná brána, s výškou okolních stěn asi 500 m a s průchodem úzkým pouhých 3,5 m. Průchod soutěskou začíná vysoko v horách u vesničky Xyloskalo (v překladu "Dřevěné schody"), v blízkosti náhorní plošiny Omalos. Začátek trasy určuje nádherná vyhlídka, ze které je vidět i nejvyšší vrchol Gingilos. Z nadmořské výšky 1230 m se poté 18 km klesá až na samotnou úroveň mořské hladiny, k přímořské vesničce Agia Roumeli. Kaňon leží v západní části pohoří Lefka Ori (Bílé hory), druhého nejvyššího pohoří na Krétě. Nicméně co dopočtu vrcholů přesahující 2.000m patří pohoří na stupínek nejvyšší. Samaria je součástí stejnojmenného národního parku vyhlášeném v roce 1962, důsledkem čehož ale došlo k vyvlastnění a nucenému opuštění vesnice Samaria (v překladu Svatá Maria). Samaria je pro veřejnost otevřena od začátku května do konce října. V případě nepříznivého počasí, hlavně silných dešťů, kdy hrozí sesuvy půdy a pády kamení, může být uzavřena i během turistické sezóny. Rokle je též domovem velice vzácné kozy bezoárové, které nikdo neřekne jinak než „kri-kri“. Jde o endemit, tedy nepočítejte s tím, že byste ji spatřili někde jinde v Evropě, či ve světě. V pohoří Lefka Ori existuje několik míst, kde ji lze pozorovat téměř s pravidelností, nicméně narazit na ni je velmi obtížné (nejde-li o odchycený kus).
Mapa
 • Agia Roumeli
Obec Agia Roumeli, ležící na jižním pobřeží Kréty, je vstupní branou do soutěsky Samaria. Do vesnice není možné se dostat autem, pouze pěšky nebo lodí. Slouží jako přestupní místo pro turisty, kteří chtějí navštívit propast Samaria. Nachází se zde bezpočet taveren, kde si mohou unavení turisté odpočinout, načerpat nové síly a také se občerstvit. Z Agia Roumeli je lodní spojení do města Sougia, ležícího na západě Kréty a do města Chora Sfakion ležícího na východě země. Okolí vesničky je úchvatné, hory se vypínají až k oblakům a pokud se podíváte důkladně, uvidíte zbytky veneziánského opevnění.
Vyzvednutí lístků na loď v Taverně Kri Kri
jídlo - Calypso Restaurant
 • 17:15 - 18:15 cesta lodí do Sougia
 • 18:15 - 20:00 cesta busem do Chanie
 • 20:15 - 21:00 cesta na ubytování

Úterý 10.9.2019

 • 11:00 - 12:30 cesta (70 km)
 • 12:30 - 13:30 Kaňon Kotsifou - kostel Agios Nikolaos (cesta Kanevos - Sellia) [8]
 • 13:30 - 13:50 cesta (12 km)
 • 13:50 - 14:50 Kourtaliotiko Gorge - Název v podstatě znamená soutěska tleskajících rukou a je odvozen od zvuku, který prý působí vítr, který se neustále prohání skalními průrvami.[9] Soutěska mizí v hlubinách hned vedle jednoho z hlavních silničních tahů a sestup není nijak zvlášť složitý. Stačí sestoupit po 250 schodech. Okolní scenérie tvořená skalami a přímo pod stezkou malebná kaple Agios Nikolaos. Na dně soutěsky dojmy násobí nejen interiér kaple, ale i spousta vody padající ze skal. Vodopád či spíše vodopády jsou až překvapivě bohaté na životadárnou tekutinu a také atraktivní podívanou. Voda se řítí ve značně širokém záběru, mnohdy vytváří vysloveně stříbřité závoje.
 • 14:50 - 15:45 cesta (15 km) + pěšky
 • 15:45 - 18:45 Preveli beach (pouze focení) - nachází se zhruba 35 km jižně od města Rethymno a 10 km východně od městečka Plakias. Místo je známé také jako jezero Preveli, protože se rozprostírá u ústí dechberoucího údolí Kourtaliotikos, ze kterého vytéká řeka a vytváří tu malé jezírko obklopené svěží zelení datlových palem. Díky krásnému palmovému háji získává pláž nádech pravé exotiky a pláži se také říká "palmová pláž Preveli". Poté se už sladkovodní řeka vmíchává do slaných mořských vod. Pláž Preveli pokrývá světlý písek, místy smíchaný s malými oblázky. Turistické zázemí v podobě lehátek, slunečníků či plážových barů tu nečekejte, protože se jedná o chráněnou přírodní oblast. Řeka má dostatek vody po celý rok, a tak si tu turisté mohou vychutnat nevšední zážitek a vykoupat se i ve sladké vodě. Voda v řece je výrazně chladnější a o nějaký ten stupínek snižuje i teplotu moře v blízkosti pláže. Pod žhnoucím řeckým sluníčkem tak může být vítaným osvěžením. Ve východní části pláže ční z moře krásný kus skály svým tvarem připomínající srdce. K pláži se dá dostat dvěma způsoby - po moři i po souši. Pohodlnější a rychlejší variantou je využít malé loďky, které sem pravidelně připlouvají z přístavů Agia Galini a Plakias. Rozhodnete-li se pro suchozemskou trasu, vydejte se z vesnice Plakias po silnici směrem ke klášteru Preveli. Ještě před samotným klášterem ale narazíte na parkoviště, kde musíte zanechat svůj dopravní prostředek a dál pokračovat už pěšky. Cesta k pláži je velmi strmá a v letních teplotách i hodně náročná (především tedy cesta nazpět), ale odměnou vám bude nádherný výhled na jezero a pláž Preveli i na nekončící dálky moře. Během 60. a 70. let si oblast Preveli oblíbili tzv. hippies a lidé tu žili v příbytcích z palmových listů až do 80. let. V roce 2010 postihl ale toto místo obrovský požár a spálil vše v dalekém okolí. Možná paradoxně, ale právě palmy se z tohoto šoku dokázaly rychle vzpamatovat a už tu vyrůstají nové mladé stromky. [10]
 • večeře - Taverna Despina

Středa 11.9.2019

 • 10:00 - 10:30 cesta 14 km (25 minut)
 • 10:30 - 11:30 Aptera - Aptera leží v nadmořské výšce 250 metrů. Díky své strategické poloze a dostatku vody byla osídlena již v období antiky. Na rozdíl od jiných nalezišť na ostrově Kréta (např. Knossos nebo Phaistos) není tolik známá, tudíž tady potkáte zpravidla jen několik málo lidí. Nečeká vás prodírání se davem, ale naopak poměrně romantická procházka přírodou ozdobenou zbytky prastarých staveb. [11] Díky své strategické poloze byla Aptera osídlena již v době antiky, proto zde můžeme obdivovat památky jak z doby mykénské, dórské, tak také z období byzantského. Dostatek vody, grandiozní pohled na výběžek Souda a strategicky dobrá poloha, to vše byly dobré důvody k založení Aptery. Pozůstatky původní Aptery se nacházejí v rozlehlém oploceném areálu. [12]
 • 11:30 - 13:00 cesta 67 km (1:30)
 • 13:00 - 14:00 Elos - Elos je jednou z nejkrásnějších starých vesnic v oblasti Kissamos na ostrově Kréta. Nachází se v krajině s mnoha kaštanovníky a platany. V obci dokonce vyvěrají čerstvé prameny. V centru obce najdete mnoho kafenií, kde si v horkém létě můžete vychutnat ve stínu mohutných stromů osvěžující nápoj. "Kaštanová vesnice", jak je někdy obec Elos nazývána, leží v horách, na silnici z Drapaniásu do Elafonissi, v centru západní Kréty. Najdete jí asi 24 km od Kastelli a necelých 60 km od města Chania. [13] [14]
 • 14:00 - 14:30 cesta 15 km (25 minut)
 • 14:30 - 15:15 Klášter Chrysoskalitissa - Při cestě ze severu na nejzazší jihozápadní místo, o němž nám nejen znalí turisté, ale i domorodci vyprávěli jako o tichomořské idyle, je vhodné se zastavit u ženského kláštera z 13. století zvaného Chrisoskalitissa. V objektu, který ze všeho nejvíc připomíná pevnost – ostatně stopy po dobývání jsou dodnes patrné na jeho zdivu - žijí už jen dvě jeptišky. Zato turistů je tu během sezóny vždy nepočítaně. Bílá pevnost už zdálky láká a jelikož stojí na vyvýšenině, je i dobrým rozhledovým místem. [15]
 • 15:15 - 15:30 cesta 6 km (15 minut)
 • 15:30 - 16:15 Elafonissi beach - Pláž Elafonisi a ostrov Elafonisi - toto spojení je asi 500 metrů široké a 400 metrů dlouhé a vyznačuje se tím, že celá je to jedna velká písečná pánev s hloubkou okolo 10 – 40 centimetrů. Nejhlubším místem mezi Krétou a Elafonisi je malý podvodní “kanál“, který spojuje severní a jižní část pláže, avšak i tento kanál bývá hluboký maximálně tak 1 – 1,2 metru. Pokud tedy není extrémní vítr nebo vlny, lze z pobřeží Kréty na ostrov Elafonisi bez problémů přejít. [16] [17]
 • 16:30 - 18:45 Kedrodasos beach - koupání
 • 18:45 - 20:30 cesta 95 km
 • večeře - Thalami restaurant, Almyrida

mapa

Čtvrtek 12.9.2019

 • 9:00 - 10:15 cesta (64 km)
 • 10:15 - 11:45 Kissamos (nebo Kasteli) - městečko se dvěma tisíci obyvatel se nachází na severozápadním konci ostrova Kréta, asi 43 km západně od Chanie. Je nejzápadnějším městem Kréty. Název Kasteli vychází z faktu, že na místě dnešního města se dříve nacházel starý benátský hrad. Město Kissamos se dostalo do podvědomí turistů zejména díky tomu, že ze zdejšího přístavu odplouvá výletní loď k pevnosti Gramvousa a na fotogenickou pláž Balos. Městečko působí na první dojem jako větší, táhlá vesnice, jejíž hlavní dominantou je malé náměstíčko Tzanakaki a následně asi 3 km dlouhá a poměrně nezajímavá hlavní třída, která končí v již zmíněném přístavu. Ovšem právě zde naleznete mnoho obchůdků, taveren a barů s velmi příjemnou atmosférou, která naprosto změní váš náhled na celé město. Pláž Kissamos lemuje dlouhá písečná pláž. Místy se zde vyskytuje jemný písek a lehátka se slunečníky, v jiných částech je pláž naopak neupravená, bez plážového servisu a podloží tvoří písek hrubší.
 • 11:45 přístav a nalodění
 • 12:30 - výlet lodí na ostrov s pevností Gramvousa a Balos Lagoon [18]
12:30 - 13:30 plavba
13:30 - 15:30 Imeri Gramvousa
15:30 - 15:50 plavba
15:50 - 18:30 Balos
18:30 - 19:30 plavba
 • večeře - Taverna Psaros, Almyrida


Pátek 13.9.2019

 • 11:15 - 12:00 cesta (59 km)
 • 12:00 - 14:00 Imbros Gorge + taverna s výhledem na kaňon - Soutěska Imbros patří mezi jednu z nejnavštěvovanějších a nejvyhledávanějších soutěsek na západní Krétě. Je poměrně krátká – 8km, taktéž velmi snadná na sestup, vhodná pro rodiny s dětmi a přitom mimořádně zajímavá. Skalní stěny kaňonu nepatří k nejvyšším, avšak v polovině trasy je rokle tak úzká, že při rozpažení se dá dosáhnout současně na obě strany. Trasa je rovněž součástí mezinárodní dálkové E4 trasy. [19] mapa
 • 14:00 - 15:00 cesta (34 km)
 • 15:00 - 16:30 Aradena Gorge - Aradena Bridge
 • 16:30 - 17:00 cesta (14 km)
 • 17:00 - 19:30 Hora Sfakion (možný výlet lodí k Loutro nebo Marmara Beach [20])
večeře - Lefka Ori
 • 19:30 - 21:00 (56 km)

mapa

Východní Kréta 14. - 21. 9. 2019

Sobota 14.9.2019

 • 11:00 - 11:30 cesta (26 km)
 • 11:30 - 12:00 Georgioupoli - kostelík Agios Nikolaos - Kaple, která se nachází na výběžku do moře. Přístup k ní je mírně obtížný, jelikož se přistupuje přes kameny, některé z nich jsou ostré. Za výhled na město a krásný pohled na kapli se ale vyplatí zdolat tuto kamerou cestu.
 • 12:00 - 12:15 cesta (5 km)
 • 12:15 - 13:00 Jezero Kournas - Kournas je největší sladkovodní jezero Kréty, na délku měří cca 1km a hloubka vody dosahuje několik desítek metrů. Pobyt zde si můžeme zpříjemnit posezením v jedné z mnoha taveren, které jsou přímo u břehu jezera, projížďkou po jezeře na šlapadlech, nebo pěší procházkou, celá trasa kolem jezera zabere asi 1 hodinku. Voda je čistá, dá se i koupat, jen vstupy do vody nejsou nijak upravené. Přímo ze břehu můžeme pozorovat vodní želvy, sladkovodní kraby, malé i větší ryby. Půjčovnu šlapadel i řadu taveren najdeme na východním břehu jezera, je velmi příjemné posedět v taverně s výhledem na modrou hladinu jezera, ve které se zrcadlí okolní hory. [21]
 • 13:00 - 13:45 cesta (28 km)
 • 13:45 - 16:00 Rethymno - staré město, benátská pevnost - Městské jádro Rethymno s půvabnými křivolakými uličkami, mešity a dřevěné arkýře starých tureckých domů, mohutná benátská pevnost Fortezza, postavená nad přístavem s majákem, a spousta dalších historických budov - to vše vás prostě v Rethymno uchvátí. Kašna Arimondi z r. 1629 v centru starého města, jejíž lví hlavy chrlí vodu do kašny zdobené korintskými hlavicemi, byla postavena jako konkurenční stavba k Morosiniově kašně v Heraklion. Naproti vchodu do pevnosti je v bývalé benátské věznici dnes umístěno Archeologické muzeum, ve městě má sídlo Fakulta sociálních věd Krétské univerzity. V romantických úzkých uličkách Rethymno najdeme nepřeberné množství malých kaváren, restaurací či taveren, také zde si po procházce rozpáleným městem můžeme odpočinout v městském parku. [22] Ve městě Rethymno nalezneme množství nádherných historických památek. Většina z nich pochází z období benátské a osmanské nadvlády. K těm nejvýznamnějším patří: [23] [24]
  • benátská pevnost Fortezza – obranná stavba města, vznikla v 16. století a stojí na vrcholu Paleokastro
  • benátský přístav – nachází se vedle současného městského přístavu a jeho vstup střeží egyptský maják
  • kašna Rimondi – benátská fontána, stojí na náměstí Platanos
  • benátská lodžie
  • městský park Rethymno
  • turecké mešity a minarety
 • 16:00 - 18:00 cesta (113 km)
 • 18:00 ubytování - Silver sun studios and apartments Malia
 • možnost koupání na Potamos Beach (5 min cesta)
 • večeře - Taverna Eva, Malia

mapa

Neděle 15.9.2019

 • 11:00 - 11:45 cesta 45 min (36 km)
 • 11:45 - 15:30 Kritsa gorge - [25] Kritsa leží v kopci asi 15 minut busem z Agios Nikolaos. Malebná vesnice s klášterem, a spoustou obchůdků s originálními výrobky ( keramika, látky, dřevo, rukodělná dílna). Poněkud komerčně zaměřená podobně jako Valdemosa na Mallorce, půvabu jí to však neubírá. Z počátku vesnice - odbočka u hřbitova, můžete absolvovat procházku krásnou soutěskou Kritsa gorge. Značeno, dá se jít tam a zpět ( cca 2,5 hod ), nebo okruh asi 4 hodiny. [26] [27] [28]
 • Kolokytha beach
 • cesta 60 min (37 km)

Mapa

Pondělí 16.9.2019

 • 11:00 - 11:20 cesta 7,4km
 • 11:20 - 12:00 - Sisi - Středisko Sissi je unikátní hned v několika směrech - ačkoliv leží jen pár kilometrů od nejrušnější turistické oblasti na Krétě, oblasti Hersonissos - Stalida - Malia, a nabízí maximální vybavení pro všechny možné druhy společenské zábavy a sportovního vyžití, povedlo se Sissi zachovat trochu klidu a atmosféry běžného malého městečka s krétskou atmosférou. Ubytovací služby jsou v Sissi dostupné od malých rodinný penzionů až po velké hotelové komplexy, avšak díky šetrnému přístupu k výstavbě a dostatku zeleně působí Sissi příjemným a klidným dojmem. [29] [30]
 • 12:00 - 16:30 cesta 118 km - po cestě zastávka na oběd Panorama Taverna u Voulisma Beach a zastávka u kláštera Toplou
 • 16:30 - 19:00 - Vai - Písečná palmová pláž, s velkým placeným parkovištěm pro zástupy turistů, CK sem pořádají autobusové výlety z tur. středisek Větší část háje datlových palem je oplocena, slouží jako vědecká laboratoř, přístupné jsou palmové porosty u pobřeží. Na skalnatém výběžku nad pláží ve výšce cca 25m je vyhlídka, která nabízí pohled na celou zátoku. Tento přírodní palmový háj údajně existoval již ve starověku. Pláž bývá zejména v sezóně přeplněná a taverny předražené. [31] [32] [33]
 • 19:00 - 21:30 cesta (121 km) google mapa

Úterý 17.9.2019

Trasa: https://goo.gl/maps/1kdpeESqYDRW2YnA7 vstupné 6 €, otevřeno 8-20, mimo pondělí (asi); oficiální stránky: [34]

 • Herakleion - Krétská metropole Hérakleion (chcete-li Iraklio) má v současné době na 170 tisíc obyvatel. Najdete tu spoustu odkazů na někdejší byzantskou přítomnost, ale prim hrají hlavně památky spojené s Benátčany. Pojďme si tedy toto malebné a slunné město s obrovským přístavem představit trochu blíže. Hérakleion se nachází poměrně blízko někdejšího paláce v Knóssu, současné město bylo založeno v roce 824 muslimskými vojáky, kteří byli vyhnáni ze Španělska. Odkazem na ně je například i několik mešit. Už o sto let později ale Hérakleion patřil pod správu Byzance, když si jej podmanil Nikeforos Fokas. Ve třináctém století pak město odkoupili Benátčané, kteří se na vzezření města podepsali asi vůbec nejvíc. [35] [36]
 • Knossos - Knóssos (taktéž Knossus, Cnossus, Gnossus, řecky Κνωσός), je největší archeologickou lokalitou doby bronzové na ostrově Kréta. Pravděpodobně se jednalo o správní a politické centrum celé Mínojské civilizace a její kultury. V současnosti se jedná o turistickou atrakci, jenž se nachází poblíž krétského hlavního města Heráklion. Ruiny města objevil roku 1878 krétský obchodník a starožitník Minos Kalokairinos. Začal zde provádět první výzkumy, které odkryly část skladištních prostor rozsáhlého paláce, konkrétně jeho západní části. 16. března 1900 zakoupil celou lokalitu britský archeolog Arthur Evans, který zde zahájil rozsáhlé výzkumné práce. Během několika měsíců jeho pracovníci vykopali podstatnou část paláce, který Evans posléze nazval Mínoovým podle bájného krále Mínoa. Lokalita má za sebou velmi dlouhou historii lidského osídlení. Její první neolitičtí osadníci se zde objevili již kolem roku 7000 př. n. l. Postupem času se sídliště zvětšovalo a procházelo dynamickými společenskými změnami. První palác zde byl postaven již v 19. století př. n. l. - v tzv. prvním palácovém období mínojské civilizace. Během následujících 300 let prošel několika přestavbami způsobenými zemětřesením. V době svého definitivního zničení, pravděpodobně vpádem mořských národů kolem roku 1400 př. n. l., palác představoval rozsáhlé administrativní a náboženské centrum s 5000–8000 obyvateli. [37] [38]
 • Cretaquarium (otevřeno 9:30 - 19:00, vstupné 10 €)- Necelých 15 km východně od Heraklionu najdete u městečka Gouves jedno z nejmodernějších mořských akvárií světa. Cretaquarium ukazuje podmořský život v podmínkách věrně kopírujících skutečnou krajinu pod hladinou. V průzračné vodě obrovských nádrží můžete na vlastní oči sledovat, jak se žije pod vodou např. u Mataly nebo u věhlasné palmové pláže Vai. - 60 nádrží různých velikostí, ve kterých žije více než 2 tisíce mořských živočichů, reprezentujících zhruba 200 různých druhů objevených ve středomořské oblasti [39] [40]
 • koupání - Voulisma Beach

Středa 18.9.2019

Čtvrtek 19.9.2019

 • Malia - minojský palác - Palác v Malii je třetí největší minojský palác a leží stranou od hlavní silnice, asi 3 km od centra turistického městečka Malia, mezi olivovými háji a severním pobřežím ostrova. Začátky osídlení spadají do raně minojského obddobí. Palác byl postaven kolem roku 1900 před Kr. (Středně minojské období). Mezi palácem a mořem se rozkládá město s nízkou nekropolí s pozoruhodnými zlatými šperky. Severozápadně od paláce byla odkryta monumentální hrobová stavba – Chrýsolakos se dvěma stavebními fázemi. Palác zanikl a byl znovu postaven kolem roku 1700 před Kr. Palác a město definitivně zanikly při náhlé katastrofě (asi výbuchu sopky na Santorine) kolem roku 1500 před Kr. V roce 1901 začal archeologické práce v této oblasti angličan D. H. Hogarten. Systematické archeologické vykopávky započaly v roce 1915 a francouzští archeologové zde od roku 1921 dělají vykopávky dodnes. [42]
 • Sisi
drink - Palm Beach
oběd - Remezzo
 • Kolokytha Beach

Pátek 20.9.2019

 • Voulisma Beach - koupání
 • večeře - Panorama taverna (u pláže)

Západní Kréta 22. 9. 2019

Sobota 21.9.2019

 • přejezd na ubytování Danaos Hotel, Akti Papanikoli 23, Chania Town, 73131, Řecko
 • Monastery of Arkadi - vstupné 2 € - Holy Monastery of Arkadi neboli svatý klášter Arkádi je poslední stavbou, která tady v kopcích z celé vesnice zůstala po ničivých tureckých nájezdech v roce 1866. Dvoutýdenní brutální obléhání nikdo z místních nepřežil, zato se zde zrodila historie řecké odvahy a nezdolnosti. [43] [44]
 • Jeskyně Melidoni - Nedaleko obce Melidoni se nachází další krásné místo s důležitým historickým významem a symbolem odporu proti turecké nadvládě. V jeskyni se v roce 1824 schovalo asi 370 vesničanů, většinou ženy a děti, a 30 krétských členů hnutí odporu před Turky. Turci jeskyni tři měsíce marně obléhali. Poté založili oheň, jehož kouřem se všichni v jeskyni udusili. Jejich ostatky najdete v sarkofágu nacházejícím se v zajímavě osvětlené jeskyni. Do jeskyně vede sedmdesát schodů a při její návštěvě je třeba se teple obléci. [45] [46]
 • Rethymno
oběd - Zefyros, káva - Brew your mind
 • Chania
procházka po starém městě

Neděle 22. 9. 2019

 • 7:15 vrácení auta
 • 9:25 odlet Chania
 • 11:20 přílet Praha


Někdy příště

 • Soutěsko Theriso - Jedna z mála soutěsek, kterou vede po celé délce vozovka, ale která i přesto nabízí bujnou vegetaci kolem potoka (převážně platanů, kaštanů a dubů), ale také nádherné skalní stěny vhodné pro horolezectví. Soutěska začíná za stejnojmennou vesnicí Theriso ležící v nadmořské výšce 580m n. m. na úpatí Bílých hor. Tato obec má v historii Kréty své pevné místo. Právě zde v roce 1905 začala revoluce za svobodu a samostatnost. Započal tak boj proti tehdejší autokratické vládě prince Jiřího. Povstání vedl Eleftherios Venizelos (narozen 1864). Ten se později stal premiérem (1905 – 1910). Jeho sochu naleznete před kostelem Panagia v centru vesnice. Vesnice Theriso nicméně pamatuje i stinné stránky historie. V roce 1866 byla vypálena pašou Mustafou jako odplata za dlouhotrvající boj proti Turkům (400let trvající nadvládě „osmanské“ říše). Ve vesnici je řada taveren nabízející tradiční řecká jídla a muzeum věnované bojům o Theriso, včetně boje za nezávislost a II. Světové války. Před muzeem jsou zachovalá děla, což ocení převážně děti.
 • Kolymbari - Středisko Kolymbari je dovolenkovým místem, které je doposud nezasažené velkými hotelovými komplexy a nadměrným turistickým ruchem. Kolymbari je vlastně menší množství penzionů, taveren a malých obchůdků roztroušených okolo několik desítek metrů dlouhé rovné pláže, ohraničené přístavem pro malé rybářské lodě. Stejné jméno jako vesnice nese i zdejší příjemná oblázkovo-písečná pláž Kolymbari. Pláž není příliš organizovaná, naleznete tu pouze několik lehátek a slunečníků, i přesto si místo získalo své příznivce. Výhodami tohoto místa jsou pozvolný vstup do vody, nádherně čisté moře a několik malých zátok, které svým návštěvníkům poskytnou dostatek klidu a soukromí. Rybářská tradice je ve vesnici stále živá, na okraji pláže funguje malý rybářský přístav a podél pobřežní promenády se nachází hned několik výborných rybích taveren, které místní rybáři zásobují čerstvými úlovky.[47]
 • Klášter Gonia - je zasvěcený Panně Marii Odigitrii a připomíná spíše pevnost. Klášter pochází ze 17. století a dodnes je obýván a spravován několika mnichy. V jeho areálu se nachází malé muzeum s různými náboženskými artefakty (bible se stříbrným vázáním, stříbrné kříže, staré náboženské ikony atd.). Klášter Gonia má pověst jako místo odporu proti okupačním silám, a to v průběhu více staletí. Klášter tak byl hned několikrát poškozen a zase obnovován.
 • Polyrnia (nebo také Polyrrhenia) - Ve starších záznamech se můžete setkat se jménem „Pano Paleokastro“, později došlo k přejmenování na Polyrinii, neboť vesnice se nachází poblíž stejnojmenného archeologického naleziště – antické Polyrinie. Jméno Polyrinia ve starořečtině znamenala město s mnoha ovcemi (poly – „mnoho“ a renea – „ovce“). Na návštěvníky určitě zapůsobí zachovalé stavby akvaduktu z dob Hadriána, vodní rezervoáry, obydlí vytesané do skal. Počátky novodobého osídlení se datují do dob 1.100 př. n. l., nicméně oblast byla osídlena již v pravěku. [48]

 • Moni Preveli - nejbohatší a nejvlivnější klášter Kréty je postaven na skalním výběžku ve výšce téměř 200 m n.m. Dodnes zde žijí mniši. Klášterní komplex byl postaven už za turecké okupace. Nejde o obrannou stavbu, ale svými masivními zdmi sehrál v 18. a 19. stol. důležitou roli v odporu proti Turkům. Klášter sehrál významnou roli také za 2. svět. války, kdy zde mniši skrývali stovky anglických, australských a novozélandských vojáků před německými okupanty. V klášterní kapli je údajně velký zlatý kříž, který se nepodařilo Němcům za války uloupit, kaple však není veřejnosti přístupná. Klášter prošel rozsáhlou rekonstrukcí, uvnitř areálu je také muzeum se sbírkou vzácných ikon a relikvií. Cesta u tohoto kláštera končí, při zpáteční cestě je na výběžku, vysoko nad mořem, postaven památník mnichům z Moni Preveli - Teodolis Ionalis - za jejich hrdinství v době 2. svět. války. [49] Otevřeno 8-13 a 15-17 h. Po cestě ke klášteru míjíme ruiny Kato Moni Preveli. Jedná se o pozůstatek starého kláštera, soubor kamenných budov z 16. - 17. stol. Zdejší mniši po požáru kláštera počátkem 19. stol. budovy opustili. [50]
 • Triopetra beach - Pláž Triopetra dostala svůj název podle tří charakteristických skal v moři. Leží cca 50 km jižně od Rethymna. Jedná se o rozsáhlou písčitou pláž, která není zařízená a je mírně izolovaná.
 • Agios Pavlos beach - Nádherná písečná pláž se nachází 58 km jižně od Rethymna. Koupání v jedné z osamělých zátok, které leží mezi skalami, je nezapomenutelným zážitkem.
 • Spili - Podhorské Městečko leží ve výšce 400 metrů nad mořem, je obklopené zelení a díky své poloze má velké bohatství vodních zdrojů. Město je vlastně tvořeno jednou úzkou silnicí bez chodníků. Kolem ní je spousta taveren a obchůdků s ručně tkaným textilem i jinými upomínkovými předměty.[51] Na náměstí ve Spili je u jedné strany zídková fontána s dvaceti pěti lvími hlavami, ze kterých teče proudem pitná voda, ledově studená. Jde o skutečný pramen, není to fontána s cirkulací. Díky dostatku vody je zde všude spousta zeleně. Městečko je (jako spousta horských obcí) tvořeno jednou úzkou silnicí bez chodníků. Kolem ní je spousta taveren a obchůdků s ručně tkaným textilem. Nejvíce kafeterií se samozřejmě koncentruje kolem benátské fontány. [52]
 • Soutěska Patsos nebo také soutěska svatého Antonína (Agios Antonios). Zdolání soutěsky vyžaduje zkušenosti s těžším terénem – žebříky, kluzký terén, při vyšším stavu vodu taktéž brodění (a to až po krk). V letních měsících a v období svátků může být první část „zahlcena“ místními – důvodem je vyhledávaná kaple Sv. Antonína. Nicméně v druhé části je již situace opačná a mezi skalní stěny se pouští povětšinou zahraniční turisté.

 • Ilingas beach
 • Agios Nikolaos - Agios Nikolaos je malebné městečko ležící ve svahu nad zálivem Mirabello, kterému se říká Záliv bohatých. Agios Nikolaos není typickým krétským městem a nenajdete v něm ani mnoho památek. Agios Nikolaos je spíše typické turistické středisko pro smetánku, jako stvořené k procházkám. Typickým pro Agios Nikolaos je jezero Voulismeni, na jehož březích je hlavní turistická zóna s řadou restaurací barů a diskoték. Přes 60m hluboké a 100m dlouhé jezero spojuje s mořem 60 metrů dlouhý umělý kanál, kterým proplouvají malé rybářské loďky. V Agios Nikolaos najdeme Muzeum národního umění a také Archeologické muzeum. [53] [54]

 • Hersonissos - Z původních rybářských vesniček se postupně stalo přístavní městečko, významné především v dobách helénsko-římských, a pozůstatky tohoto důležitého přístavu se dochovaly dodnes. Na pobřeží můžete vidět zbytky vlnolamů, přičemž velká část přístavu se propadla do moře a v současnosti tu tak probíhá i podmořský archeologický výzkum. Městečko prosperovalo, svoji rybářskou tradici si ale udržovalo i nadále. S rozvojem cestovního ruchu na ostrově zareagovalo městečko Hersonissos na poptávku turistů a postupně se rozrostlo do velkého prázdninového resortu. Obdobným vývojem prošla také okolní městečka Stalida a Malia, až se postupem času tato tři střediska spojila v jednu velkou oblast Hersonissos - Stalida - Malia, která si vysloužila označení "největší a nejrušnější letovisko na ostrově Kréta". V roce 2000 p.n.l. byl v oblasti postaven první mínojský palác /Knossos/. V roce 1700 p.n.l. byl palác zničen, avšak 1650 p.n.l. byl opět obnoven. V roce 1450 p.n.l. byl tento palác, stejně jako všechny ostatní minojské paláce, zničen. V 14.-13. století p.n.l. bylo v místě vybudováno románské osídlení a našla se i románská kaple, která je datována do 6. století p.n.l.. [55][56][57]
 • Aquaworld Aquarium & Reptile Rescue Centre - vstupné 8 € - po-so otevřeno 10:00-17:15 - doporučuje se přijít na začátku otevírací doby - je tam méně lidí a probíhá krmení; adresa Filikis Etirias 7, Χερσόνησος 700 14, Hersonissos Port (Λιμένας Χερσονήσου) - 100m from Bus Stop Number 20, 50m from Spar Supermarket
 • Spinalonga - Dějiny ostrova souvisí s dějinami blízké Kréty. V zálivu Mirabello, v nemž ostrov leží, zřídili nejprve pevnost Benátčané, do jejichž vlastnictví ostrov přešel ve 13. století. Byla považována za nedobytnou, zajímavostí však je, že stavba pevnosti stojící dnes na ostrově se datuje až k roku 1579. Je tedy možné, že pevnost existovala již dříve a Benátčanům poskytovala dostatečnou ochranu. Mýtus o nedobytnosti vyvrátili až roku 1645 Turci, kteří po obležení Kréty ostrov nakonec dobyli i s blízkou Spinalongou. Dobytí ostrova jim však trvalo celkem neuvěřitelných 70 let. V opuštěné pevnosti si turecké obyvatelstvo zřídilo své příbytky a obživou jim bylo pašování. O výnosu černého trhu dokládá také enormní nárůst obyvatel ostrova až do roku 1898, kdy se ostrov opět dostal pod krétskou správu. [58] [59]
 • Lasithi - Lasithi je náhorní plošina, která se nachází ve středovýchodě Kréty a je její nejúrodnější oblastí. Rozloha je zhruba 60 kilometrů čtverečních. Plošina tvoří území obce Oropedio Lasithiou (název v překladu znamená "Plošina Lasithi"). Pěstují se zde různé zemědělské plodiny. Jarní tání sněhu z okolního pohoří Dikti vytváří bohaté zásoby podzemní vody. V minulosti k zavlažování polí sloužily tisíce větrných čerpadel a planině se tak říkalo planina tisíce mlýnů. [60] [61]

 • Chrissi Island - Při cestování po Krétě zkuste taky opustit „pevninu“ a vyrazit na jeden z ostrovů, které Krétu obklopují. Celkem jich je 81, takže bude z čeho vybírat. Pokud bych měl za všechny zvolit jeden, byl by to Chrissi Island (Zlatý ostrov), známý také jako Gaidouronisi (Oslí ostrov). Obyvatelé Ierapetry mají k ostrovu zvláštní vřelý vztah a familierně ho nazývají prostě Island (ostrov). Najdete ho asi 15 km jižně od města Ierapetra v Lybijském moři a je ideálním cílem pro nenáročný celodenní výlet. Dopravit se sem lze právě z Ierapetry na člunu, který to zvládne do 50ti minut. [62]
 • Ierapetra - Ierapetra je jediné větší město na jižním pobřeží Kréty a zároveň i nejjižnější město Evropy. 8000 obyvatel. Ve městě je místy příjemně, ale jinak je Ierapetra asi nejhorší a nejnudnější město Kréty. Chybí tu většinou chodníky, jako ostatně v mnoha turistických letoviscích. Město se docela rozvíjí, tečou sem hodně evropské peníze, ovšem na různé podivnosti, což je v Řecku normální. Za vidění asi stojí benátská pevnost na špičce přístavu (otevřená do 15 hodin). Ve staré čtvrti je mešita a docela zajímavá kašna z tureckého období. Na východ od města je krásná pláž Long Beach s černým pískem. Je fakt, jak už název napovídá, příšerně dlouhá. [63]

Osobní nástroje