Leuven

Z BCD Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Hlavní strana >> Akce >> Akce 2010 >> Belgie

O městě

Studenti a pivo, to jsou dva charakteristické rysy Leuvenu, pětadvacetitisícového města ležícího třicet kilometrů na západ od Bruselu.

Sídlí tu nejen nejmenší belgický pivovar Domus, ale i Stella Artois, vlajková loď světové pivovarnické jedničky Inbew. A studenti? Díky nim získává město neopakovatelnou atmosféru.

Nejvíc žije Leuven večer, když se zaplní jeho hospody a bary, z nichž většina má svou vyhraněnou klientelu: studenty z určité koleje, profesory, místní intelektuály. Katolická univerzita v Leuvenu založená v roce 1425 papežem Martinem V. je jednou z nejstarších v Evropě.

I když univerzitu, stejně jako celý Leuven, těžce poškodily požáry a bombardování během světových válek, nejstarší gotické koleje a knihovnu vždy obnovili do původní podoby. V současné době zde studuje na 27 000 mladých lidí a na studenty narazíte na každém kroku, nejvíce však na náměstí Oude Markt ústícím v Grote Markt v samotném centru města. Historie se snoubí se současností.[1]

Památky

  • Nejvýznamnější leuvenskou stavbou je perla brabantské gotiky, monumentální radnice na náměstí Grote Markt. Je to prý nejkrásnější gotická radnice na světě, která byla v polovině 15. století postavena podle vzoru radnice v Bruselu. Fasádu zdobí 236 soch pocházejících z 2. poloviny 19. století.
  • Kostel svatého Petra - kolegiátní kostel postavený v 15. století ve stylu brabantské pozdní gotiky. Za 2.sv.války poškozen při bombardování, při rekonstrukci objevena románská krypta z 11. století. Je zde k vidění vzácný obraz Poslední přijímání od Dirka Boutse. Umělecké poklady skrývá zdejší klenotnice, například vzácnou gotickou sošku Panny Marie, patronky univerzity a studentů. Leuvenské památky obdivuhodně žijí a jsou nestárnoucí součástí bohatého historického dědictví. Otevřeno út-pá 10-17, vstup do klenotnice 2,50 EUR.
  • Begijnhof - V jedné z nejosobitějších starých čtvrtí, kde si od 13. století stavěly domy zbožné ženy, bekyně, je dnes luxusní hotel, ubytovna pro hostující profesory i studenty a konferenční centrum. Poslední leuvenská bekyně, příslušnice středověkého ženského náboženského hnutí, zemřela v roce 1988.
  • Typickou ukázkou cihlové architektury je zámek Arenberg. Architektura zámku je směsí pozdní gotiky a renesance ze 16. století. Rodina hrabat Van Arenberg darovala zámek spolu s parkem o rozloze 29 hektarů v roce 1916 univerzitě v Leuvenu.
  • V Leuvenu se nachází i nejstarší botanická zahrada v Belgii Hortus Botanicus Lovaniensis založená roku 1738.
  • Zajímavé sbírky vlastní Městské muzeum Van der Kelen-Mertens.
  • Stella Artois (Vaartstraat 94) [2]

Mapy

Soubor:Leuven-map.jpg

Osobní nástroje