Londýn

Z BCD Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Hlavní strana >> Akce

Obsah

Plán cesty

 • 31.8.2008 Odjezd v 17:30 z Prahy-Florenc (nástupiště 9)
 • 1.8.2008 Příjezd do Londýna cca v 11:00, Hyde Park, Roayl Albert Hall, Kensington Palace, Natural History Museum, Science Muzeum, Victoria and Albert Museum
 • 2.8.2008 Downing Street, Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, London Eye, Buckingham Palace, Britské muzeum, Dickensovo muzeum, Chelsea
 • 3.8.2008 National Gallery, Soho, Chinatown, Covent Garden, Central Market, Muzeum londýnské dopravy, Piccadily Circus, Trocadero, Regent's Park a Muzeum Sherlocka Holmese
 • 4.8.2008 Tower of London, Katedrála Sv.Pavla, Muzeum Londýna, Tate Modern, Globe, Greenwich
 • 5.8.2008 Odjezd z Lodýna v 11:00
 • 6.8.2008 Příjezd do Prahy cca v 6:00

Předpověď počasí pro Londýn

čtvrtek možnost deště. zamračeno. nejvyšší 23° C. Vítr jižní 10 km/h. Chance of precipitation 40%.

čtvrtek v noci možnost deště. oblačno. nejnižší 16° C. Vítr jižní 14 km/h. Chance of precipitation 20%.

pátek oblačno. nejvyšší 23° C. Vítr JZ 28 km/h.

pátek v noci možnost deště. polojasno. nejnižší 14° C. Vítr JZ 18 km/h. Chance of precipitation 20%.

sobota možnost deště. polojasno. nejvyšší 22° C. Vítr JZ 21 km/h. Chance of precipitation 40%.

sobota v noci možnost deště. polojasno. nejnižší 15° C. Vítr JZ 10 km/h. Chance of precipitation 20%.

neděle možnost deště. polojasno. nejvyšší 25° C. Vítr ZJZ 14 km/h. Chance of precipitation 20%.

neděle v noci polojasno. nejnižší 15° C. Vítr západní 18 km/h.

pondělí polojasno. nejvyšší 25° C. Vítr ZJZ 18 km/h.

pondělí v noci oblačno. nejnižší 16° C. Vítr ZJZ 10 km/h.

úterý možnost deště. polojasno. nejvyšší 25° C. Vítr light. Chance of precipitation 20%.

úterý v noci možnost deště. polojasno. nejnižší 16° C. Vítr light. Chance of precipitation 20%.


Ubytování

 • Huttons Hotel
 • 53 To 57 Belgrave Rd, Victoria, SW1V 2BB London

Základní informace

Londýn je hlavní město Anglie a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ležící na jihovýchodě země při ústí řeky Temže. Produkuje 20 % HDP Spojeného království a londýnská City je jedno z největších světových obchodních center. Londýn je společně s městy New York a Tokio jedním z nejdůležitějších měst na světě. Pojem Londýn se používá pro území vymezené jako jeden z anglických regionů – Velký Londýn. [1]

Historie

I když existují jisté známky roztroušených britských osad, první větší obec Londinium zde založili roku 43 Římané. Tato osada byla ale vypálena kolem roku 61 po útoku keltského vojska královny Boudiccy. Obnovená osada velmi dobře prosperovala a překonala svým významem Colchester. Ve 2. století, v době největší slávy, zde žilo asi 60 000 obyvatel.

Kolem roku 600 vybudovali Anglosasové novou osadu nazývanou Lundenwic asi 1 km proti proudu od původního římského města. V ústí řeky Fleet zřejmě existoval rybářský a obchodní přístav. Roku 851 na město zaútočili Vikingové, kteří ho dobyli a vypálili. Král Alfréd Veliký později s Vikingy uzavřel mír a přestěhoval město za původní římské hradby. Za vlády dalších anglosaských králů město vzkvétalo jako středisko mezinárodního obchodu a důležité politické centrum. Přesto občasné útoky Vikingů pokračovaly a dosáhly svého vrcholu v roce 1013, kdy Dánský král Canute město dobyl a donutil anglického krále Ethelreda II. k útěku. Eduard III. po svém nástupu na trůn nechal obnovit Westminsterské opatství a Westminsterský palác.

Po vítězství v bitvě u Hastingsu byl Vilém Dobyvatel korunován na Vánoce roku 1066 v nově dokončeném Westminsterském opatství. Vilém přiznal obyvatelům města zvláštní privilegia, ale nechal na jeho jihovýchodním okraji postavit hrad, který mu umožnil město kontrolovat. Roku 1097 začal Vilém II. stavět v blízkosti opatství Westminster hall, která byla ve středověku královskou rezidencí. Westminster se stal sídlem královského dvora a vlády zatímco City se stala centrem obchodu a byla spravována vlastní institucí Corporation of London. Obě sousedící části města se postupně rozrůstaly a staly se základem moderního centra Londýna a ve 12. století převzaly po Winchesteru roli hlavního města.

Ve středověku se počet obyvatel z 18 000 v roce 1100 zvýšil na 100 000 v roce 1300. V polovině 14. století zasáhla Londýn morová epidemie (Black Death), která způsobila smrt asi jedné třetiny obyvatel. Mor zasáhl město i v letech 1665 až 1666 (velký mor). Další velkou katastrofou byl velký požár. Ten zničil velkou část City, ale nezpůsobil téměř žádné ztráty na životě a v jeho důsledku pak již Londýn nezasáhla žádná morová rána. Obnova města trvala více než 10 let.

Po expanzi města v 18. století byl Londýn největším městem světa v letech 1831 až 1925. Tento růst byl doplněn i první železnici. Železniční síť se rozvíjela velmi rychle. Nárůst dopravy byl doplněn roku 1863 vznikem prvního metra na světě. Místní samospráva měla z rozvoje města a vybudováním infrastruktury velké problémy. V letech 1885 až 1889 nastartoval řešení těchto problémů instituce Metropolitan Board of Works později nahrazena prvním voleným správním orgánem Radou hrabství Londýn.

V důsledku bombardování v průběhu druhé světové války bylo zabito více než 30 000 obyvatel města [8] a zničeno velké množství budov. Rekonstrukce města v poválečném období byla charakterizována použitím různých architektonických stylů a změnila tak charakter Londýna. V roce 1965 došlo k rozšíření hranic města a tato oblast byla ustanovena jako Velký Londýn. Poválečná imigrace změnila složení obyvatel a Londýn se tak stal multikulturním městem. Ekonomický rozvoj města v 80. letech 20. století vrátil městu jeho pozici jako města mezinárodního významu.[2]

Městské části

Centrum společenského dění Londýna je Westminster, kde sídlí většina obchodů a zábavních center. Zde sídlí také vedení největších britských průmyslových podniků (vyjma finančního sektoru) a vláda Spojeného království.

Londýnská City je hlavním finančním centrem Velké Británie a jedním z nejdůležitějších ve světě. Je řízená Corporation of London, institucí která má středověké kořeny a v jejímž čele je Lord Mayor of London (v českém prostředí starosta). Původní dominantu katedrálu svatého Pavla doplnily vysoké budovy kanceláří včetně nejvyšších Tower 42 (známa spíše jako NatWest Tower) a 30 St Mary Axe (nazývána Gherkin, postavená v roce 2003). City má pouze malé množství stálých obyvatel (asi 7 000), ale během dne zde pracuje až 300 000 lidí. V poslední době se finanční centrum stále více přesouvá z City do Canary Wharf na východě Londýna.

West End je považován za nejpopulárnější nákupní a zábavní obvod Londýna. Nalézá se zde i Trafalgarské náměstí, jedna z nejnavštěvovanějších památek Londýna. Oxford Street je jednou z nejznámějších ulicí světa pro nakupování módního značkového oblečení. Na jihu od východní části Oxford Street se rozkládá Soho, síť malých uliček plných restaurací, hospůdek, menších obchodů a butiků, divadel a kin, stejně jako mediálních, filmových, inzertních a postprodukčních firem. Soho je rovněž známé svými rušnými kluby, bary a gay komunitou. Piccadilly je známou dopravní tepnou vedoucí z Piccadilly Circus na východě k Hyde Park Corner na západě. V jejím okolí nalezneme Mayfair a Green Park. Dalšími dopravními tepnami této části města jsou Regent Street a Bond Street.

Východní Londýn byl centrem metropolitní průmyslové oblasti a většina tohoto území je v současnosti výrazně přestavována jako část Thames Gateway. Hrála rovněž klíčovou úlohu v úspěšné kandidatuře na pořádání Olympijský her v roce 2012, a nyní probíhá výrazná obnova tohoto území pro zabezpečení úspěšného konání Olympiády. Je to již podruhé v moderní historii, kdy je tato oblast výrazně přestavována, poprvé to bylo po náletech německého letectva v době druhé světové války.

East End je nejblíže původnímu londýnskému přístavu a je oblastí kde se nejčastěji zpočátku usidlovali přistěhovalci přijíždějící do přístavu. Byly to postupně přistěhovalecké vlny Francouzů, Hugenotů, Belgičanů, Židů a Pákistánců. East End se rozrůstá z východní části City a zahrnuje tyto městské části – Whitechapel, Mile End, Bethnal Green, Hackney, Bow a Poplar. V této části města se nacházejí mnoha zajímavá místa včetně londýnských tržišť (Columbia Road Flower Market, Spitalfields Market, Brick Lane Market, Petticoat Lane Market) a několik muzeí například Geffrye Museum a Museum of Childhood v Bethnal Green.

Docklands, městská část na Ostrově psů (Isle of Dogs), prochází od roku 1980 bouřlivým rozvojem. V prvních letech od roku 1980 bylo mnoho skladů ve Wapping obsazováno a používáno jako umělecké dílny a levné ubytovny. London Docklands Development Corporation (LDDC) byla založena v roce 1981 aby nastartovala proces využití a změny tváře této oblasti. Nejznámějším výsledkem je oblast Canary Wharf, jejíž dominantou je budova kancelářského komplexu 1 Canada Square nejvyšší britský mrakodrap od roku 1991. Spojení této oblasti s metrem a s ostatními částmi města zajišťuje Docklands Light Railway (DLR).

Západní Londýn zahrnuje elegantní a nákladnou rezidenční oblast Notting Hill. Kensington a Chelsea jsou oblasti s nejluxusnějším bydlením ve Velké Británii. Západním směrem u White City, poblíž Shepherd's Bush, se nachází hlavní centrum BBC, a ještě dále na západ v předměstí Hillingdon, leží letiště Heathrow. Tento kout Londýna je domovem Richmond Parku. V této části má také stadion Chelsea FC a to na Stamford Bridge

V jižním Londýně nalezneme Wimbledon (známý pořádáním velkého tenisového turnaje). Greenwich ležící na březích Temže v místech kde tato řeka meandruje je známá parkem a je rovněž sídlem Královské greenwichské observatoře. Brixton, Camberwell a Peckham je domovem pro mnoho rodin imigrantů z Karibiku, kteří se do Velké Británie přistěhovali v létech 1950, 1960 a 1970.

Severní Londýn zahrnuje například předměstí Hampstead a Highgate, které si podržely venkovský ráz. Jsou zde velké parky včetně Hampstead Heath s Parliament Hill. Mnoho oblastí má výrazné zastoupení menšin nepřiklad Stamford Hill, jež je obydlen výraznou komunitou ortodoxních židů, a Green Lanes ve čtvrti Harringey s výrazným zastoupením turecké a řecké menšiny. Islington je jedna z nejbohatších oblastí severního Londýna a je sídlem fotbalových klubů Arsenal nebo Tottenham Hotspur FC, jehož stadión je v blízkém Tottenhamu. [3]

1.8.2008

 • 1. Metrem z Pimlica na South Kensington - Victoria Line směrem na Walthamstow Central nebo Victoria Line směrem na Seven Sisters (cesta trvá 2 minuty) - přestup na Victoria Underground Station - District Line směrem na Richmond nebo Circle Line směrem na High Street Kensington nebo District Line směrem na Ealing Broadway nebo District Line směrem na Wimbledon (cesta trvá 5 minut)
 • 2. Natural History Museum
 • 3. Science Muzeum
 • 4. Victoria and Albert Museum
 • 5. Christie's
 • 6. Možnost vyrazit k Harods - pak zpět na South Kensington busem č.70 - bus jezdí každých 9-10 minut a cesta trvá max 16 minut
 • 7. Pokud vynecháme Harrods - busem č.360 ze South Kensingtonu na Kensington / Queens (směr Kensington / Prince Consort Rd) - bus jezdí každých 11-12 minut a cesta trvá max 16 minut
 • 8. Royal Albert Hall
 • 9. Albert Memorial
 • 10. Směr Kensington Palace - po cestě odlovíme keš u jezera
 • 11. Pak možnost vyrazit na metro Queensway a dát 1 keš
 • 12. Nebo jít směrem dovnitř Hyde Parku k Long Water, dát 1 keš - dál směrem ke kraji parku na Bayswater Road, dát keš - dál na Lancaster Gate, dát keš
 • 13. Metrem z Lancaster Gate na Marble Arch a dát keš
 • 14. Metrem z Marble Arch na Hyde Park Corner a dát keš - poblíž je Apsley House
 • 15. Metrem z Hyde Park Corner na Pimlico - Piccadilly Line směrem na Cockfosters nebo Piccadilly Line směrem na Arnos Grove (cesta trvá 2 minuty) - pak přestup na Green Parku - Victoria Line směrem na Brixton - Pimlico (cesta trvá 4 minuty)

2.8.2008

Downing Street, Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, London Eye, Buckingham Palace, Britské muzeum, Dickensovo muzeum, Chelsea

 • 1. Metrem z Pimlica na Westminster - Victoria Line směrem na Walthamstow Central nebo Victoria Line směrem na Seven Sisters (cesta trvá 3 minuty) - přestup na Victoria Underground Station - dál District Line směrem na Tower Hill nebo District Line směrem na Upminster nebo Circle Line směrem na Embankment - Westminster (cesta trvá 4 minuty) - pozor opravují tu eskalátory
 • 2. Downing Street 10
 • 3. Houses of Parliament - dát keš
 • 4. Big Ben
 • 5. Westminster Abbey
 • 6. Buckingham Palace - dát keš
 • 7. St.James Palace
 • 8. Queen's Chapel - Marlborough Road
 • 9. Metrem z Green Park na Tottenham Court Road - Victoria Line směrem na Walthamstow Central nebo Victoria Line směrem na Seven Sisters (cesta trvá 2 minuty) - přestup na Oxford Circus - dál Central Line směrem na Epping nebo Central Line směrem na Hainault nebo Central Line směrem na Loughton - až na Tottenham Court Road (cesta trvá 1 minutu)
 • 10. Britské muzeum - dát keš
 • 11. Možnost vyrazit buď k Dickensovu muzeu nebo k University College London - dát keš
 • 12. Cesta do Chelsea k fotbalovému stadionu - Metrem z Euston Square - Hammersmith & City Line směrem na Baker Street nebo Circle Line směrem na Baker Street (cesta trvá 6 minut) - přestup na Edgware Road (Circle Line) - dál District Line směrem na Wimbledon (cesta trvá 15 minut) - až na Fulham Broadway nebo z Russell Square - Piccadilly Line směrem na Heathrow Terminal 5 nebo Rayners Lane nebo Heathrow Terminal 4 nebo Uxbridge (cesta trvá 16 minut) - přestup na Earl's Court - District Line směrem na Wimbledon (cesta trvá 3 minuty) - Fulham Broadway - možno dát 1 keš
 • 13. Metrem z Fulham Broadway na Pimlico - District Line směrem na Upminster (cesta trvá 14 minut) - přestup na Victoria Underground Station - dál Victoria Line směrem na Brixton (cesta trvá 2 minuty) - až na Pimlico Underground Station

3.8.2008

 • 1. Metrem z Pimlica na Charing Cross - Victoria Line směrem na Seven Sisters nebo na Walthamstow Central (cesta trvá 7 minut) - přestup na Oxford Circus - Bakerloo Line směrem na Elephant & Castle (cesta trvá 3 minuty) - Charing Cross
 • 2. Na Trafalgar Square k National Gallery a National Portrait Gallery
 • 3. Přes Leicester Square (zde je Photographers' Gallery) na Picadilly Circus - kolem Trocadera
 • 4. Chinatown
 • 5. Covent Garden - St. Paul's Church - Central Market - Royal Opera House - Theatre Museum - London Transport Museum
 • 6. Metrem z Leicester Square (Covent Garden je od neděle do středy zavřené) na Regent's Park' (zde dát keš) - Piccadilly Line směrem na Heathrow Terminal 4 nebo na Heathrow Terminal 5 nebo na Uxbridge nebo na Northfields (cesta trvá 2 minuty) - přestup na Piccadilly Circus - dál po Bakerloo Line směrem na Stonebridge Park nebo na Queen's Park nebo na Harrow & Wealdstone Station (cesta trvá 4 minuty) - až k Regent's Park Underground Station
 • 7. Přes Marylebone Street kolem University of Westminster (zde keš) k Muzeu Sherlocka Holmese a pak k Madamme Tusaud's
 • 8. Z Baker Street na Outer Cir. - dát keš - dále do Queen Mary's Gardens - dát letterbox - přes mostík doleva a dát keš - pak k London Central Mosque
 • 9. Metrem z Marylebone na Pimlico - po Bakerloo Line směrem na Elephant & Castle (cesta trvá 6 minut) - přestup na Oxford Circus - Victoria Line směrem na Brixton (cesta trvá 6 minut) - Pimlico Underground Station

4.8.2008

Tower of London, Katedrála Sv.Pavla, Muzeum Londýna, Tate Modern, Globe, Greenwich

 • 1. Metrem z Pimlica na Tower Hill - po Victoria Line směrem na Walthamstow Central nebo naSeven Sisters (cesta trvá 3 minuty) - přestup na Victoria - dál po District Line směrem na Upminster nebo Circle Line směrem na Embankment nebo District Line směrem na Tower Hill (cesta trvá 16 minut) - Tower Hill Underground Station
 • 2. Tower of London
 • 3. St.Katherine's Dock
 • 4. Tower Bridge - výhled na HMS Belfast
 • 5. Pěšky po Byward St. a Eastcheapm St. (nebo metrem na Monument) - k Pomníku Sira Christophera Wrena
 • 6. Pěšky po King William St. a Princess St. k Bank of England Museum
 • 7. Po Cheapside St. ke Katedrále Sv.Pavla
 • 8. Možno vyjít nahoru směrem k Museum of London a Barbican Centre a busem z Moorgate na Blackfriars (Moorgate / London Wall - bus č. 100 směrem na Elephant & Castle na Blackfriars Station - jezdí každých 7-8 minut a cesta trvá 17 minut)
 • 9. Millenium Bridge
 • 10. Tate Modern
 • 11. Globe
 • 12. Vlakem z London Bridge do Greenwiche - Jihovýchodní trasa směrem na Gillingham (Kent) Rail Station - až na Greenwich Rail Station (cesta trvá 8 minut)
 • 13. Kolem Cutty Sark do Greenwich parku - k observatoři a nultému poledníku
 • 14. Greenwich - Old Royal Navy College, Queen's House, National Maritime Museum
 • 15. Z Greenwiche na Pimlico - vlakem z Greenwich Rail Station Jihovýchodní linkou směrem na Cannon Street nebo na Charing Cross (cesta trvá 9 minut) - přestup na metro London Bridge - dále po Jubilee Line směrem na Willesden Green nebo Stanmore nebo na Wembley Park (cesta trvá 7 minut) - přestup na Victorii - dál po Victoria Line směrem na Brixton (cesta trvá 4 minuty) - Pimlico
Osobní nástroje