Mechelen

Z BCD Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Hlavní strana >> Akce >> Akce 2010 >> Belgie

O městě

Pojedete-li z Bruselu do Antverp, nemůžete minout bývalé hlavní město tehdejšího Nizozemí Mechelen, významné vlámské město. Mechelen svým kouzlem a historicky křivolakými uličkami okouzlí podobně jako Gent, ale tím, čím se od Gentu výrazně odlišuje, je významná a velmi specifická škola. Jedná se o Vysokou školu hry na zvonkohru. Jen v samotných Flandrech existuje přes sto zvonkoher, o jejichž provoz se stará 30 zvonkohráčů a na většině z nich se čas od času pořádají koncerty.[1]


Památky

  • Nepřehlédnutelnou chloubou města je Katedrála svatého Rumolda s 97 metry vysokou věží Sint Romboutstoren a právě v ní je jedna z unikátních zvonkoher. Její krásné tóny vás jistě odmění za ten namáhavý výšlap po kamenných schodech libozvučnou polyfonií. Tato katedrála byla postavena ve 13.-16. století ve stylu brabantské gotiky a byla též zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. Má dvě zvonkohry, každou se 49 zvony.
  • Ve městě se nachází také několik dalších kostelů, jako např. Sint-Janskerk (kostel sv. Jana), Kerk van Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijle, barokní bazilika Basiliek van Onze-Lieve-Vrouw-van-Hanswijk nebo Sint-Pieter en Pauluskerk (kostel sv. Petra a Pavla).
  • Na náměstí Grote Markt se nachází radnice a četné historické domy. K budově radnice patří bývalá gotická tržnice se suknem Lakenhal a věž Belfort, která figuruje taktéž na Seznamu světového dědictví.
  • Palác Markéty z Yorku, nevlastní babičky Karla V., má gotickou fasádu a má dnes funkci divadla.
  • Palác Markéty Rakouské, tety Karla V., byl původně sídlem vrchního soudu a dnes slouží jako justiční palác. Jeho nádherné renesanční zahrady jsou přístupné veřejnosti.
  • Pivovar - Brouwerij Het Anker. Pivovar s tradicí od 14. století. První zmínka o tomto pivovaru, který se nachází na okraji Dvora bekyní, pochází z roku 1369. V současné budově nalezneme ještě několik částí z 15. století. V roce 1999 byl v plně funkčním pivovaru, kde se vaří více než 9 druhů piv, otevřen hotel. Adresa: Guido Gezellalaan 49.
  • Muzeum hraček

Mapy

Soubor: Mechelen-map.jpg

Osobní nástroje