Sedmihorky

Z BCD Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Hlavní strana >> Akce

Obsah

Program

8.5. Kešování po cestě do Turnova


9.5. Výlet do Sedmihorek, Hrubou Skálu a Valdštejn

ráno výlet na zámek Hrubý Rohozec
pak dojet do Sedmihorek a zde zaparkovat
odtud po zelené trase na Hrubou skálu
pak kolem Hájovny
na žluté odbočit doprava k Adamovu loži
přes Zámeckou a Mariánskou vyhlídku
přes hřbitov horolezců
okolo Arboreta do Skalního města
po modré a zelené návrat do Sedmihorek
přejezd do Pelešan
po zelené na Valdštejn


10.5. Výlet do Rovenska, na Trosky a Kost

Rovensko pod Troskami
Trosky
Humprecht
Kost
Mnichovo Hradiště
Hotel Viktoria
Zvětšit
Hotel Viktoria

Ubytování

  • Hotel Viktoria
  • Trávnice 890, 511 01 Turnov
  • www.ceskehory.cz/viktoria
  • Informace: Hotel VIKTORIA leží v centru Českého ráje na okraji historické části středu města v příjemné oblasti s návazností na přírodu vedle řeky Malá Jizera. Hotel VIKTORIA nabízí ubytování ve dvou až čtyřlůžkových pokojích se sprchou, WC a SAT TV. Dále restaurace vč. salonků, uzavřené parkoviště pro hotelové hosty a další služby dle nabídky recepce hotelu.


Sedmihorky

Původně vodoléčebné lázně založené r.1842. Název Sedmihorky se odvozoval od vydatného pramene "Sedmihorka". Prameny v okolí Sedmihorek jsou pospojovány výletní Angrovou stezkou. Od druhé poloviny 19. stol. sem na rekreaci jezdilo mnoho významných hostů, mezi jinými i spisovatel Jan Neruda. Malebné okolí a bezprostřední blízkost úchvatného hruboskalského skalního města vnuklo v 70. letech kterémusi návštěvníkovi slova: "Ty skály, to je úplný ráj!" Od té doby se píše a mluví o Českém ráji. Pojmenování se postupně rozšířilo pro široké okolí podobného rázu. V Sedmihorkách na prostranství před dřevěnou kolonádou se nachází Myslbekův pomník zakladatele lázní MUDr. Antonína Šlechty. [1]


Zámek Hrubá Skála
Zvětšit
Zámek Hrubá Skála

Hrubá skála

Zámek Hrubá Skála

Hrubá Skála je romantický zámek ze 14. století stojící na mohutných pískovcových skaliscích uprostřed lokality Český ráj.

Na místě, na kterém dnes stojí zámek založil přibližně v roce 1350 Hynek z Valdštejna hrad Skály. Název Hrubá Skála je pozdější - sloužil k odlišení od blízké Malé Skály. Hrad byl pro svou vynikající polohu a obtížnou přístupnost důležitým správním i vojenským střediskem, odkud byly po staletí řízeny osudy celého širokého okolí.

Majitelé se často střídali, převážně to byly nejvýznamnější české šlechtické rody či církevní instituce - od roku 1371 pražský arcibiskup, 1396 Vartemberkové, 1406 biskupství litomyšlské, 1416 Jenštejnové - arcibiskup Jan z Jenštejna, 1456 Zajícové z Hasnburku, 1538 znovu Vartemberkové, od poloviny XVI. století rod Smiřických, po bělohorské bitvě jako konfiskát převzali hrad Valdštejnové od nichž jej roku 1821 koupil hrabě Aehrenthal, který zde bydlel až do roku 1945.

Třikrát hrad vyhořel úplně a to v letech 1525, 1710, 1714, a jednou vyhořel z části a to v roce 1804. Přestavbu zámku, vlastně jeho regotizace, započatá r. 1859 porušila všechny stopy gotické, renesanční i barokní výstavby a spolu se stavbou empírového kostela Sv. Josefa (1812) vytvořila romantický komplex, charakteristický pro dobu před polovinou 19. století. V roce 1821 prodal František Adam z Valdštejna hruboskalské panství Janu Lexovi, rytíři z Aehrenthálu. Ten dal Hrubé Skále v polovině 19. století vzhled dnešního romantického gotického zámku. Na místě bývalého hradního vězení byl vysázen počátkem 19. století Anglický park. Aehrenthálům patřila Hrubá Skála až do Květnové revoluce v roce 1945. [2]


Vstup

Veřejnosti je umožněn vstup na nádvoří i na velkou věž (duben – říjen Čt – Po 11.00 – 19.00 hod) s krásnými pohledy na Hruboskalsko, Trosky a Kozákovsko-hamštejnský hřeben.


Mariánská vyhlídka
Zvětšit
Mariánská vyhlídka

Mariánská vyhlídka

Ve výšce 360 m n.m. leží asi nejnavštěvovanější skalní vyhlídka Českého ráje - Mariánská. Je z ní neskutečný pohled na komplex Hruboskalska. Lze spatřit Hrubou Skálu, Trosky, Kozákov, stěny Sahara, Větrník, Dvanáct apoštolů, Dračí věž a jiné. K vyhlídce vede odbočka ze Zlaté stezky poblíž hrubé skály. [3]

Trosky
Zvětšit
Trosky

Trosky

Hrad Trosky

Hrad Trosky se tyčí na dvou dominantních čedičových sopouších v Českém ráji jen několik málo km od Hrubé skály. (na dohled) Do Turnova vláčkem a odtamtud je možné courákem do Borku pod Troskami a dále pěšky po vlastní ose. Pro motorizované je přímo pod hradem parkoviště.

Hrad, poprvé připomínaný roku 1396, založil Čeněk z Vartemberka. Na počátku 15. století byl hrad majetkem Oty z Bergova a v roce 1424 odolal husitskému pokusu o dobytí. Dobýt se ho podařilo až vojskům krále Jiřího z Poděbrad roku 1467. Ve druhé polovině 15. století přestaly být Trosky sídlem panství. Po třicetileté válce byl hrad již zříceninou.

Teprve pozdní romantismus 19. století objevil znovu zapomenutou zříceninu. Malebné Trosky se stávají stále častější inspirací malířů i básníků. V roce 1821 prodávají Valdštejnové Trosky Janu Lexovi z Ahrentalu. Jeho syn Alois začal v roce 1841 stavět točité schodiště, jímž chtěl zpřístupnit vrchol Panny a tak využít vyhlídky do dalekého okolí. Bohužel v roce 1843 zemřel a stavba zůstala nedokončena. Se stavbou schodiště se skončilo v místě, kde se dnes nachází hradní vyhlídka. V roce 1928 se staly Trosky majetkem Klubu českých turistů. Dnes je hrad spravován Památkovým ústavem v Pardubicích.


Pověst - Bába a Panna

V XV. století žily na Troskách dvě příbuzné ženy, které se tak nenáviděly, že se každá usídlila v jiné věži. Na Bábě bydlela Markéta, vdova po Otovi starším z Bergova, na Panně její vnučka, která se jmenovala Barbora. Markéta byla zapřisáhlou katoličkou, Barbora byla víry kališnické, k níž přestoupila po smrti svého ženicha. Nejprve se mezi nimi započaly hádky pro víru. Ráno, sotvaže dopadla na zdi Báby první jitřní zář, vstala Markéta a naklonivši se z okna vykřikla zlostně proti Panně: „Ještě jsi živa, kacířko? Ještě tebe Lucifer neodnesl?“ Barbora vyskočila z lože, zarděla se v lících a zahrozila směrem k Bábě: „Už zase začínáš hádku, jednuško? Sprav si svůj ovčinec a o kacíře se neotírej!“ „Nech jenom ty sama spravedlivé lidi na pokoji!“ odsekla jí Markéta. „Však já dobře vím, kdo je tou můrou, která mi dnes v noci upila krve.“ „Hahaha,“ zasmála se Barbora jízlivě, „každý cikán hádá podle své planety. Tebe, bábo Markéto, nikdo neumoří, ty zmizíš se světa na koštěti!“ Tak se hádaly obě ženy s malými přestávkami, dokud nezašlo slunce. Spílaly si a křičely, až ptáci, kteří se na hradě zastavili, vzlétli do výše a polekaně odtud prchali. Čím se večerní hádání skončilo, tím se ráno opět začalo. Nekonečné byly litanie, jež si obě ženy čtly, dokud sama smrt neučinila konec jejich každodenním hádkám. Bába Markéta ulehla a zakrátko odešla na věčnost a umlkla navždy. Barbora se slzami v očích pohlížela každodenně do oken osiřelé Báby, čekajíc marně, že se odtud ozve známý břitký hlas. Teprve nyní, když se neměla s kým hádati, cítila se dokonale nešťastnou. I zemřela krátce nato, aby se sešla s Markétou na věčnosti a tam si s ní vyřídila dlouholetý, neskončený spor. [4]


Vstup

Návštěvní doba hradu - Květen až srpen- denně mimo pondělí: 08,30 - 17,30 Délka prohlídky cca 40 minut. Prohlídky hradu jsou individuální, pro větší skupiny je možno v hlavní sezóně - červenec - srpen předem objednat průvodce Základní vstupné Kč. 40,- Snížené vstupné Kč. 25,- (senioři nad 65 let, žáci všech zákl. škol, studenti po předložení dokladu o studiu, držitelé karty ISIC, ITIC, IYTC, invalidé po předložení průkazů ZTP, ZTPP)

Kešování 8.5.

Miranovy duby/ Miran's Oaks - by stanleypaulGC

SIze: Regular, D: 2, T: 2
Místo: Vinoř - směr na Přezletice
[5]

Prezletice - by alesh37

Size: Small, D: 1.5, T: 1.5
Místo: Přezletice, doleva ze silnice 610 přes Vinoř
[6]

Jenstejn CITY - by runner 111

Size: Small, D: 1, T: 1
Místo: v blízkosti zříceniny hradu Jenštejn
[7]

TVRZ DREVCICE - by Lišák

Size: Small, D: 2, T: 2
Místo: blízko tvrze Dřevčice u malého rybníka
[8]

Czech Venezia - by VlaJu

Size: Small, D: 1.5, T: 1
Místo: u zámku v Benátkách nad Jizerou
[9]

Drazice Ruin - by VlaJu

Size: Regular, D: 1, T: 2
Místo: u zříceniny hradu
[10]

Viadukt Krnsko - by VlaJu

Size: Small, D: 2, T: 1
Místo: pod železničním viaduktem v Krnsku směrem k hřbitovu
[11]

Kostelik ve Vinci - by Coccinello & silat

Size: Small, D: 2, T: 1.5
Místo: Kostelík sv. Mikuláše ve Vinci
[12]

Zvireci utulek/ Animal shelter in Mlada Boleslav - by Honza & Dany

Size: Regular, D: 2, T: 3
Místo: Mladá Boleslav - v mestskem parku Stepanka
[13]

VEVERKY - by Termík a Fíkovník

Size: Small, D: 1.5, T: 1.5
Místo: Mladá Boleslav - Lesopark Stepanka
[14]

Krasna vyhlidka - by Lubi81

Size: Micro, D: 1.5, T:1
Místo: Mladá Boleslav - Krásná vyhlídka
[15]

Divadlo - #5 - Mlada Boleslav - by Lu©ky

Size: Micro, D: 1, T: 1.5
Místo: Mladá Boleslav - u městského divadla
[16]

Aviatik - by Honza & Dany

Size: Micro, D: 1, T: 1.5
Místo: Mladá Boleslav - pomník Metoděje Vlacha
[17]

Kaple/Chapel - by Vladicek007

Size: Small, D: 2, L: 1
Místo: u kaple Loreta v Kosmonosích
[18]

Kosmonosky zamek - by jelinci

Size: Small, D: 1.5, T: 1.5
Místo: v parku Kosmonoského zámku
[19]

Pivovar Svijany - by jorst

Size: Regular, D: 1.5, T: 1.5
Místo: Svijany - u pivovaru
[20]

Kostel sv.Jana Krtitele - by jira66

Size: Small, D: 1.5, T: 1.5
Místo: u kostela ležícího na kraji mesta v Nudvojovicích
[21]

Namesti Ceskeho raje - by _myshka&_myshak

Size:Micro, D: 2, T: 1
Místo: Turnov - náměstí Českého ráje
[22]

Mariánský kostel - by Dracconnis

Size: Micro, D: 1.5, T: 1
Místo: Turnov - Chrám Narození Panny Marie
[23]

Zámek HRUBÝ ROHOZEC - by jira66

Size: Small, D: 2, T: 2
Místo: Turnov - Hrubý Rohozec - v zámeckém parku
[24]


Mapy

Kešování 9.5.

  • Bowling Cache - by spaca75
Size: Regular, Difficulty: 1.5, Terrain: 2
Místo: oboustranně rostoucí alej podél silnice III/03521, která vede z hlavní silnice Turnov – Jičín k Lázním Sedmihorky
[25]
  • Horolezecký cintorín - by Dracconnis
Size: Small, Difficulty: 1.5, Terrain: 2.5
Místo: U Mariánské vyhlídky, asi 1,5 km severně od zámku Hrubá Skála, kde byl pod stěnou Nekonečné skály založen symbolický hřbitov tragicky zahynulých horolezců
[26]
  • Bohemian Progression - by geodirect
Earthcache, Difficulty: 1, Terrain: 2
Místo: erodované pískovcové souveží (Durango, Únorová vež, Lebka)
[27]

Liriodendron tulipifera - by ZDESi_tym

Size: Large, D: 1, T: 1.5
Místo: Arboretum
[28]

Kalvárie - by Dracconnis

Size: Regular, D: 1.5, T: 2.5
Místo: Po ceste z rozhledny Hlavatice smerem na Valdšten
[29]

Valdstejn - by Dracconnis

Size: Small, D: 1.5, T: 2.5
Místo: u hradu Valdštejn
[30]

Mezi mosty (MULTICACHE) - by flaire, geojahoda, BorisVera

Size: ?, D: 2, T: 1.5
Místo: Turnov - židovská hřbitov
[31]

Kešování 10.5.

Pamatny strom - lipa srdcita v Roudnem - by vlcevl

Size: Micro, D: 1, T: 1
Místo: Lipa srdcita v Roudnem
[32]

Obracene zvony - by jira66

Size: Micro, D: 1.5, T: 1.5
Místo: Rovensko pod Troskami
[33]

Pamatny strom - borovice lesni - by vlcevl

Size: Micro, D: 3, T: 1
Místo: Liščí kotce
[34]

Roubenka - by Nartoun

Size: Micro, D: 1, T: 1.5
Místo: v blizkosti turisticke znacky vedouci na Trosky
[35]

Hrad TROSKY - by troska11

Size: Small, D: 1, T: 2
Místo: Trosky
[36]

Semtinska lipa - by Tabacek / adopted by wwwerca2

Size: Small, D: 1.5, T: 1
Místo: u cesty mezi Vescem a Podkostí
[37]

Kost Castle - by Dorcadion Team

Size: Regular, D: 1.5, T: 2.5
Místo: nedaleko gotického hradu Kost v Českém Ráji v nadmořské výšce 306 m
[38]

Kbely 1923 - by v&f family

Size: Regular, D: 2, T: 1.5
Místo: Kbely - na Mladoboleslavské ul.
[39]

Svata cesta /Holly route - by Psena72b

Size: Small, D: 1, T: 2
Místo: Prosek
[40]
Osobní nástroje