Turín

Z BCD Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Akce >> Akce 2015 >> Letní Francie 2015


Turín je velké průmyslové město v severozápadní Itálii, metropole Piemontu a stejnojmenné provincie. Leží v severozápadní části Itálie na řece Pádu, přibližně 70 km východně od hranic s Francií. Na západní straně města, na hranicích s Francií, vystupují vrcholky Kottijských a Grajských Alp. Vzdálenost do severně ležícího Švýcarska a druhého největšího italského města Milána na východě je přibližně 100 km. Ve městě žije přes 908 469 obyvatel, i s předměstími přes 1,7 milionu.

Sídlí zde automobilka FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino), a také mnoho dalších podniků, zahrnující většinu všech průmyslových odvětví.

Název města pochází od keltského Tau, což znamená hory (podle nedalekých Alp). Osídlené bylo ještě před Římany, kteří zde vybudovali vojenský tábor (Castra Taurinorum). Od začátku 5. století zde bylo biskupství, v 6. až 8. století byl součástí Langobardského království, v roce 1404 tu byla založena univerzita. V roce 1562 se stal centrem savojského feudálního státu, které se roku 1720 změnilo na Sardinské království. V roce 1706 město přečkalo francouzské obležení, které ukončila bitva u Turína. Mezi lety 1802 a 1814 ho pak anektovala Francie, italským městem se stal až v roce 1861, a to na šest let dokonce jako její hlavní město. Společně s Milánem je dnes Turín jedním z ekonomických a kulturních center celé severní Itálie. V roce 2006 se zde a i v nedalekých horách konaly 20. Zimní olympijské hry.[1]


Památky

  • Piazza Castello - Střed města leží na Piazza Castello. V severní části hlavního turínského náměstí leží Královský palác, Palazzo Reale. Byl vystavěn v letech 1646 - 58 nejprve jako rezidence savojských králů, později jako rezidence italských králů. Přepychové sídlo má v pravém křídle velmi ceněnou královskou zbrojnici, za palácem se nachází Královské zahrady. Západně od paláce stojí katedrála San Giovanni Battista vystavěná v letech 1491 - 98 v renesančním stylu (uvnitř se nachází slavné Turínské plátno). Zvonice pochází z roku 1720. Ve střední části náměstí stojí Palazzo Madama, původně hrad ze 13. st., v 15. st. rozšířený, západní fasáda barokní z 18. st. V paláci je muzeum starého umění.
  • Parco del Valentino a Borgo Medievale Torino - na břehu řeky Po leží největší atrakce parku Valentino. Středověká vesnice byla postavena u příležitosti Velké italské výstavy v roce 1884 na základě návrhu Alfreda d'Andrade. Vesnice je reprodukcí mnoha středověkých stylů a za vzor si vzala budovy v Piedmontu a Valle d'Aosta.
  • Santuario Basilica La Consolata - Původní kostel zde stával už v 10. století a byl zasvěcený svaté Andree. Poskytl přístřešek mnichům uprchlým z opatství Novalesa.
  • Piazza San Carlo
  • Real Chiesa di San Lorenzo - Stojí na Piazza Castello, přímo před Piazzetta Reale a má jednoduchou fasádu spojenou se sousedícími budovami. Stavba začala v roce 1634 a vysvěcena byla v roce 1680.
  • Mole Antonelliana - Věž má 167 m, byla postavena v roce 1863. Architekt stavby A. Antonelli měl vytvořit původně synagogu, extravagantní stavba se však židovské obci nelíbila, byla tedy prodána městu. Dnes zde sídlí Muzeum dějin filmu. Největší tahák představuje panoramatický výtah, který vyveze návštěvníky středem kupole na jedinečnou vyhlídku, ze které je celý Turín jako na dlani – včetně věžáku zvaného Mussoliniho prst. Na náměstí proti královskému paláci ho nechal postavit nechvalně proslulý diktátor, který chtěl mít dům vyšší, než je Mole Antonelliana, nakonec ale rekord nepadl.[2]
  • Piazza Vittorio Veneto
  • Santuario Basilica Maria Ausiliatrice - Nachází se zde ostatky San Giovanni Bosca a byla postavena v letech 1865 - 1868. Na velké kupoli stojí socha madonny.
  • Basilica di Superga - Podél korza Casale směrem na severovýchod leží náměstí Gustavo Modena odkud k bazilice jezdí tramvaj Superga. Ta v roce 1935 nahradila zubačku. Bazilika je přístupná i ulicí podél Parku Collina di Superga. Z vrcholku Turínského kopce (669 metres) je krásný výhled do okolí. Bazilika byla postavena mezi lety 1717 a 1731. Nalevo od vstupu leží krypta, kde jsou hrobky králů a princů - od Vittoria Amedea až po Carla Alberta, pohřbívaných od roku 1731.


Osobní nástroje